12. 2. 2014
380. výročie jednej z najvýznamnejších udalostí v dejinách mesta

Zajtra uplynie 380 rokov odo dňa, keď sa Malacky a okolie nadobro stali majetkom Pavla Pálfiho. Éra významného šľachtického rodu Pálfiovcov patrí k tým najvýznamnejším v dejinách nášho mesta. Malacky zažívali éru rozkvetu, ekonomického i kultúrneho.  

Éra Pálfiovcov je však zároveň plná zaujímavostí a niekedy aj tajomstiev. Jednu takú záhadu skrýva aj Malacký kaštieľ. Nie je totiž známe, kedy ho začali Pálfiovci stavať. Porozprávame sa o tom na prednáške pripravenej špeciálne k tomuto výročiu a špeciálne na túto tému. Dejiny mesta Malacky sa spájajú s popredným uhorským rodom od roku 1622, keď Pavol Pálfi získal do zálohy majetok pôvodne patriaci Balassovcom (plavecké panstvo, vrátane Malaciek). 13. februára 1634 potom získal na tento majetok aj kráľovskú donáciu od cisára Ferdinada II. Habsburského. A práve tento rok sa spomína ako rok začiatku výstavby kaštieľa v Malackách. Dokázané to však nie je, podľa niektorých zdrojov začal Pavol Pálfi s výstavbou už v roku 1622, podľa iných neskôr (až do roku 1653, kedy P. Pálfi zomrel).

V každom prípade Pavol Pálfi bol výnimočný stavebník. Na konte má okrem iného aj prestavbu bratislavského hradu či zámku v Bojniciach. A samozrejme Malacký kaštieľ. Kým však jeho staviteľské aktivity v Bratislave, Devíne, Stupave, Pajštúne, Plaveckom Podhradí, Marcheggu či Bojniciach sú doložené aj archívne, o kaštieli v Malackách nie je žiadny známy údaj. Skúmanie archiválií, ktoré existujú, je prácou na niekoľko rokov. Zatiaľ nie je známa ani jedna listina Pavla Pálfiho napísaná v Malackách, kaštieľ nikde nezmieňuje, dokonca ani v testamente. K Malackám však musel mať veľmi blízko, keďže sa tu on, aj ďalší členovia rodu nechali pochovať (Pavol Pálfi len srdce).

Tak ako nie je známy začiatok výstavby, nie je známy ani architekt. Pavol Pálfi však využíval služby Giovanniho Battistu Carloneho a Filiberta Lucheseho. Ako však určiť staviteľa v Malackách, keď z tejto etapy okrem murív nezostal žiadny artefakt?

Otáznikov je v súvislosti s kaštieľom a jeho históriou ešte niekoľko. Oveľa viac je však známeho a ešte viac zaujímavého. A práve toto si môžete vypočuť na Stretnutí s históriou, ktoré  organizuje Mesto Malacky a Mestské centrum kultúry Malacky – Múzeum Michala Tillnera špeciálne práve pri príležitosti výročia najpravdepodobnejšieho začiatku výstavby kaštieľa.

Prednášať budú historici z Mestského centra kultúry Malacky – Múzea Michala Tillnera Mgr. Pavol Vrablec a Mgr. Martin Macejka. Prednáška sa bude týkať okolností získania panstva Pálfiovcami a okolností výstavby zámku. Pozrieme sa aj na ďalší vývoj panstva a zámku v nasledujúcom období.

Stretnutie s históriou Malacký kaštieľ 1634 (?) – 2014 sa uskutoční vo štvrtok 13. februára o 18.00 h v Malackom kaštieli. Spojené bude s premietaním i prehliadkou kaštieľa. Vstup je zdarma, všetci ste srdečne vítaní.

– M. Janotová –

kaštieľ výročie

Ďalšie
Šport
20. 5. 2024
Záhoráci s prvým víťazstvom v Ligovom pohári

Hádzanári HC Záhoráci Stupava/Malacky si vo 4. kole Ligového pohára Niké Handball extraligy…

Zobraziť celý článok
Práca
Oznamy
17. 5. 2024
Voľné pracovné miesto na MsÚ: samostatný odborný referent územného plánovania

Mesto Malacky informuje o voľnom pracovnom mieste na Mestskom úrade Malacky s názvom: Samostatný…

Zobraziť celý článok