10. 11. 2014
31. ročník Malackej desiatky

V sobotu 8. novembra sa konečne dočkali všetci nadšenci rekreačného, ale aj športového behania. V Malackách sa ich zišlo takmer 200. Dôvodom bol 31. ročník tradičného podujatia Malacká desiatka. Trať pretekov sa po dlhých rokoch presunula z priestorov ZŠ Záhorácka do areálu Zámockého parku.

V Zámockom parku sa v ten deň zišli ľudia všetkých vekových kategórií. Nechýbali najmenší, no jedným z hrdinov bol najstarší účastník pretekov, 79-ročný Ján Durana z Borského Mikuláša.

Ako prvé sa na trať postavili deti. Ich súťaž, Malacký kilometer, bola pozvánkou na hlavný bod programu. Deti boli rozdelené do chlapčenských a dievčenských skupín. S vekom súťažiach sa zvyšovala aj dĺžka trate, ktorú bolo potrebné odbehnúť. Ako to už u malých detí býva, v cieli nechýbali slzy dojatia či smútku. Tie zastavili až vrúcne objatia hrdých mamičiek či pani učiteliek.

S blížiacim sa pravým poludním sa v priestore štartu začali schádzať účastníci hlavných pretekov. Tých oficiálne privítal hlavný organizátor podujatia, poslanec Pavol Tedla. O slávnostný štart výstrelom zo štartovacej pištole za postaral primátor mesta Jozef Ondrejka. Potom už divákom nezostalo nič iné, ako nájsť si pohodlné miesto na tribúne, kde sa schovali pred neutíchajúcim dažďom, a čakať na prvých súťažiacich v cieli.

Ako prvého sa po viac ako 35 minútach dočkali Bratislavčana Gabriela Švajdu. V kategórii mužov nad 40 rokov bol úspešný Dušan Tomčal z Lipova, medzi päťdesiatnikmi uspel Josef Veverka z Čejkovíc. Veľký obdiv si zaslúžia súťažiaci v kategórii muži 60, 65 a 70. Spomedzi tých boli najrýchlejší Jaroslav Topor z Holíča, Anton Dobrodenka z Dubnice nad Váhom a Trenčan Ferdinand Husár. Najrýchlejšou ženou v hlavnej kategórii do 30 rokov bola Adriana Slaníková z Hodonína, v kategórii do 35 rokov uspela Petra Čerňáková, ženám do 45 vládla Blažena Kocúriková z Jablonice. Ku cti všetkým zúčastneným slúži, že zo 198 do cieľa nedobehli len traja muži a jedna žena.

Pri oceňovaní sa okrem uvedených víťazov nezabudlo ani na najrýchlejšieho Malačana a Malačianku. Tento rok sa nimi stali Roman Vaňo a už spomínaná Zuzana Hudová.

Hlavný organizátor Pavol Tedla nám prezradil, že na budúci rok už majú takpovediac objednané lepšie počasie. Termín konania 32. ročníka sa totiž zo začiatku novembra presúva na posledný septembrový víkend. Vyjadril nádej, že aj to napomôže ešte zvýšiť už aj tak veľmi slušný počet zúčastnených z tohto roka.

Text, foto: Jakub Kocourek

Výsledky:
(.ods – 58,8 kB), (.xls – 286,2 kB)

Ďalšie
Šport
1. 3. 2024
Mladí stolní tenisti nám robia radosť

Naši talentovaní stolní tenisti majú vposlednom období viacero úspešných vystúpení. Najmladšie…

Zobraziť celý článok
Šport
1. 3. 2024
15 titulov majstrov kraja pre AC Malacky

Pred časom sme informovali oúspešnom vystúpení atlétov AC Malacky počas prvej časti majstrovstiev…

Zobraziť celý článok