24. 10. 2011
ZMOS odmietlo mix daní

Aj primátor Malaciek Jozef Ondrejka sa dnes (24. 10.) zúčastnil na rokovaní mimoriadneho snemu ZMOS v budove Technopolu v Bratislave ako jeden z primátorov a starostov Združenia miest a obcí záhorskej oblasti (ZOZO), delegovaných mimoriadnym snemom ZOZO 29. 9. tohto roka. Už vtedy upozorňoval na to, že prechod na tzv. mix daní by konkrétne pre naše mesto znamenal príjem zo štátneho rozpočtu nižší cca o 730 000 € (asi o 16 %). Jedinou témou rokovania mimoriadneho snemu ZMOS bola ochrana princípov miestnej územnej samosprávy a otázky financovania miest a obcí.  

Delegáti mimoriadneho snemu ZMOS v pondelok 24. 10. vyslovili jednomyseľné nie novému modelu financovania samospráv, teda zavedeniu tzv. daňového mixu. Ak by sa model financovania nezmenil, obce a mestá sú ochotné vzdať sa časti svojich príjmov a prispieť tak ku konsolidácii verejných financií. Taký je návrh združenia, ktoré sa preň teraz bude snažiť nájsť politickú podporu.

Zároveň však bolo povedané, že pri systéme, ktorý platil doteraz, a ktorý by sa zachoval, sme ochotní riešiť konsolidáciu verejných financií po úroveň 1,3 miliardy eur,“ povedal po skončení snemu predseda ZMOS Jozef Dvonč. „V prvom rade potrebujeme informovať ústavných činiteľov o sneme, informovať ministerstvo financií, informovať predsedov parlamentných strán, a pokúsiť sa zvrátiť ten vývoj, čo sa týka mixu daní,“ dodal predseda ZMOS.

Obce a mestá v súčasnosti dostávajú takmer 94 % z dane z príjmov fyzických osôb. Ak by poslanci Národnej rady SR schválili nový model financovania, samospráva by dostávala od budúceho roka 12,97-percentný podiel z mixu všetkých centrálne vyberaných daní. Ide o daň z príjmov, daň z pridanej hodnoty a zo spotrebných daní. Po novom by podľa odhadu ministerstva financií mali príjmy obcí a miest budúci rok vzrásť o tri percentá. Ak by sa však model financovania nezmenil, samospráva by dostala v roku 2012 medziročne o 18,6 % viac ako tento rok. Mix daní by tak rozpočtu samosprávy ukrojil 240 miliónov. Poslanci vládny návrh o rozpočtovom určení výnosu niektorých daní samospráve, ktorý mix daní zavádza, posunuli 18. októbra do druhého čítania.

-red/sita-

 

Ďalšie
Bezpečnosť
28. 2. 2024
F-16 budú pôsobiť na letisku v Kuchyni

Nové stíhacie lietadlá F-16, ktoré mali podľa pôvodných plánov nastúpiť do služby na…

Zobraziť celý článok
Práca
Oznamy
27. 2. 2024
Voľné pracovné miesta na UPSVR Malacky

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny informuje o voľných pracovných miestach vo verejnom záujme na…

Zobraziť celý článok