10. 12. 2010
Zima môže byť nebezpečná

Sneh prináša okrem radosti aj veľa starostí. Spájané sú sa najmä so šmykľavými cestami a chodníkmi, nepríjemnou čľapkanicou i nebezpečenstvom, rútiacim sa zo striech domov. Len pred týždňom zažili Malacky výdatné sneženie, výsledkom ktorého boli ponosy občanov na neodhrnuté a nebezpečné chodníky. Dôsledok toho, že nie každý je ochotný plniť si svoje povinnosti. Nie všetky chodníky je totiž povinné udržiavať mesto.

Mesto posýpa tie komunikácie, na ktorých musí vykonávať zimnú údržbu. V zime neudržiava nespevnené komunikácie a tie, za ktoré sú zodpovedné domácnosti či majitelia prevádzok. Všeobecne záväzné nariadenia mesta o dodržiavaní poriadku a čistoty a užívaní verejných priestranstiev na území mesta ukladá vlastníkom nehnuteľností viacero povinností, medzi inými udržiavanie chodníkov priľahlých k ich nehnuteľnosti v zimnom období.

Mestská polícia sa snaží takéto prípady riešiť napomenutím, no tým, ktorí si svoju povinnosť nesplnia, môže byť uložená aj bloková pokuta. Nezodpovedným udržiavateľom by nemala byť výstrahou len sankcia, ale najmä zdravie chodcov. Ak by totiž niekto na šmykľavom chodníku spadol a spôsobil si zranenia, ten, ktorý mal komunikáciu udržať v poriadku, sa môže ocitnúť až pred súdom. Nebezpečnejšie než ľadová vrstva sú ostré cencúle a sneh padajúci zo striech domov. Aj v tomto prípade leží zodpovednosť na majiteľovi nehnuteľnosti. Na pozore by sa mali mať aj tí, ktorých dažďové zvody ústia priamo na chodník. V mrazoch sa tak vytvára doslova klzisko.

/sisa/; foto: /otano/

Ďalšie
Šport
18. 4. 2024
Stolnotenisová mládež boduje

Stolnotenisová mládež sa za ostatné týždne zúčastnila dvoch turnajov. Spomedzi reprezentantiek a…

Zobraziť celý článok
Šport
17. 4. 2024
Záhoráci budú bojovať v skupine o 5. – 8. miesto. S Považskou Bystricou…

V stredu 10. apríla odohrali hádzanári Záhoráci Stupava/Malacky domáci extraligový zápas s…

Zobraziť celý článok