19. 7. 2011
Žiadajú odvolať Štefana Šarközyho

Podateľňa Mestského úradu v Malackách v pondelok 18. 7. o 14.00 h prijala žiadosť o bezplatné užívanie verejného priestoru na časti Kláštorného námestia a súčasne písomné oznámenie o konaní verejného zhromaždenia, ktoré zvolávajú občiansky aktivista Alojz Hlina a poslanec MsZ v Malackách Juraj Říha. Stretnutie obyvateľov mesta sa má konať na hlavnom parkovisku pri križovatke na Kláštornom námestí v Malackách 22. 7. v čase od 16.00 do 19.00 h. Mesto vydalo k žiadosti organizátorov súhlasné stanovisko. 

Podľa oznámenia zvolávatelia chcú asi so 150 účastníkmi diskutovať a vyjadriť názor k postoju Štefana Šarközyho z Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity k situácii na Družstevnej ulici v Malackách. Zvolávatelia garantujú priebeh zhromaždenia v súlade so zákonom.

V oficiálnom oznámení mestu sa však nespomína skutočný účel stretnutia, medializovaný v tlači. Ide o otvorený list premiérke SR Ivete Radičovej, ktorý podpísali obaja zvolávatelia. Žiadajú v ňom „zrušenie poverenia pre pána Šarközyho na riešenie situácie s neprispôsobivými občanmi na Družstevnej ul. v Malackách. Pán Šarközy túto úlohu absolútne nezvláda,“ uvádzajú v liste s upozornením, že „situáciu  v Malackách je možné riešiť a návrh riešenia sa už postupne dotvára. Konanie pána Šarközyho však môže celú snahu samosprávy a občianskeho sektoru úplne zmariť.“

Na webstránke občianskej iniciatívy Ľudia pre Malacky sa 18. 7. vyskytla informácia, že zhromaždenie sa uskutoční v prípade, ak premiérka Š. Šarközyho neodvolá: „Žiaľ musíme oznámiť, že v prípade ak  k odvolaniu pána Šarközyho nedôjde, tak v piatok pripravíme protestné zhromaždenie občanov Malaciek a okolia na podporu tejto požiadavky,“ uvádza neuvedený autor článku, ktorý vystupuje z pozície organizátora.

Verejné stretnutie sa uskutoční v čase, keď sú primátor mesta i prednosta mestského úradu na dovolenke v zahraničí. Podľa viceprimátorky mesta Márie Tedlovej je avizované zhromaždenie súkromnou iniciatívou organizátorov.

Len o 40 minút po doručení oznámenia o konaní verejného zhromaždenia na MsÚ tlačová agentúra SITA vydala  stanovisko Úradu splnomocnenca vlády pre rómske problematiky, ktoré deklaruje svoj  „evidentný záujem na riešení pretrvávajúceho problému občianskeho spolužitia na Družstevnej ulici a zlepšení kvality života všetkých obyvateľov mesta Malacky. V danom prípade využil možnosť a zriadil pracovnú skupinu, ktorú vedie zamestnanec Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Štefan Šarközy a jej cieľom je v spolupráci s mestom Malacky riešiť vyhrotený susedský spor v Malackách. Jedným z návrhov pracovnej skupiny je vytvoriť podmienky na to, aby sa s rómskymi rodinami začalo intenzívne pracovať prostredníctvom terénnej sociálnej práce a aj na základe požiadavky jednotlivých rómskych rodín bývajúcich na Družstevnej ulici č. 5440/25 postupne ich umiestniť a sprostredkovať im ubytovanie v niekoľkých etapách do rôznych lokalít mesta a jeho okolia.“.

T. Búbelová

Z monitoringu tlače:
19.07.2011 Stanovisko splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity
19.07.2011 MALACKY: Hlina vyzval premiérku, aby konala voči Šarközymu

 

Ďalšie
Šport
12. 6. 2024
Patrik Koch si zahral NHL, v zámorí zostáva

Hokejového obrancu a rodáka z Malaciek Patrika Kocha čaká sťahovanie. Jeho klub Arizona Coyotes,…

Zobraziť celý článok
Služby
Oznamy
11. 6. 2024
Zberný dvor na Partizánskej bude zatvorený

Od piatku 14. júna do stredy 19. júna bude zberný dvor na Partizánskej ul. ZATVORENÝ.V prípade…

Zobraziť celý článok