12. 12. 2012
Zhoršili sme sa

Malacky ani zďaleka nie sú otvorená samospráva. Vyplýva to z výsledkov hodnotenia stovky najväčších samospráv, ktoré realizovala organizácia Transparency International ( ďalej TI). Nezisková mimovládna organizácia, pobočka celosvetového hnutia proti korupcii takto hodnotila slovenské mestá a obce už po druhý raz. Kým v roku 2010 obsadili Malacky 26. priečku, teraz sme klesli na 81. Horšie je to o to viac, že celkovo bol na Slovensku zaznamenaný pokrok. Štyri pätiny miest sa od posledného hodnotenia zlepšili.

Výsledky druhého hodnotenia otvorenosti samospráv zverejnila TI 11. decembra. Riaditeľ TI G. Šípoš celkovo zhodnotil, že v samosprávach prišlo k pokroku a zlepšeniu situácie, a to na jednej strane vďaka zmene legislatívy (povinné zverejňovanie zmlúv a faktúr, masové zavedenie elektronických aukcií), na druhej strane vlastným zlepšením samospráv najmä v oblastiach zverejňovania materiálov zo zasadnutí zastupiteľstiev. K silným stránkam slovenských samospráv patrí zverejňovanie informácií a rozpočtu, k slabým málo dostupných informácií o podmienkach predaja mestského majetku a o personálnej politike. „Naše hodnotenie bolo tento rok odlišné. Zo 111 hodnotených ukazovateľov sme pri niektorých už nemuseli hodnotiť, či ich samosprávy uplatňujú. Skúmali sme len to, akým spôsobom to robia,“ uviedol G. Šípoš.

Najtransparentnejšou samosprávou na Slovensku pre rok 2012 je Šaľa, ktorá obhájila prvenstvo z roku 2010. Druhé miesto patrí mestu Martin, ktoré je aj nositeľom Ceny OSN za reformy v samospráve. Na treťom mieste sa umiestnila Rožňava. S ocenením odchádzala aj obec Smižany, ktorá sa stala skokanom roka za to, že oproti minulému hodnoteniu sa z chvosta rebríčka prepracovala na šieste miesto. Malacky sa napriek celkovému značnému poklesu predsa len dostali do Top 10, a to v dvoch hodnotených oblastiach – účasť verejnosti na rozhodovaní a personálna politika.

„Nerobíme nič výnimočné. Odborníci z Transparency International vypracovali veľmi zrozumiteľnú príručku s názvom protikorupčné minimum. Kto si ju prečíta a postupuje podľa nej, musí sa dopracovať k pozitívnemu výsledku. Stačí len chcieť,“ prezradil svoje know-how viceprimátor Šale J. Mečiar.

Na príčiny poklesu Malaciek z 26. na 81. priečku sme sa opýtali primátora mesta J. Ondrejku a prednostu Mestského úradu D. Vavrinca. Oslovili sme aj poslanca J. Říhu, ktorý sa o túto problematiku zaujíma. Ich názory nájdete v Malackom hlase č. 22 už na budúci týždeň.

 

Otvorená samospráva 2012 – Výsledky hodnotenia – rebríček

Otvorená samospráva 2012 – Výsledky hodnotenia – jednotlivé hodnotené oblasti

 

 – T. Búbelová, M. Janotová  –    

Ďalšie
Spoločnosť
Podujatia
Oznamy
19. 4. 2024
Bezplatné právne poradenstvo pre všetkých

Slovenská advokátska komora pri príležitosti Dňa advokácie pripravuje bezplatné právne poradenstvo…

Zobraziť celý článok
Šport
19. 4. 2024
Malí futbalisti na medzinárodnom turnaji

V nedeľu 14. apríla sa malí futbalisti zprípravky Žolíka Malacky zúčastnili na medzinárodnom…

Zobraziť celý článok