26. 8. 2008
Zbohom buď...

„Čo som sa po horách nachodil, čo som sa pištolí nanosil. Kto to vie, kto to vie?“ – každému v ušiach pri týchto slovách znie pieseň z muzikálu Na skle maľované v podaní nezabudnuteľného Jánošíka – Michala Dočolomanského. Slováci s bôľom prijali správu, že 26. 8. „Dočko“ podľahol zákernej rakovine pľúc vo veku 66 rokov. Obľúbený herec patril roky medzi hviezdy televízneho, filmového a divadelného neba. Vdýchol život stovkám postáv.

Michal Dočolomanský mal rád Záhorie aj Malacky. Bol jedným z krstných otcov Divadla na hambálku, čestným hosťom stretnutia malackých rodákov v roku 2002, nikdy nevynechal ani stánok Záhorákov počas veľtrhu cestovného ruchu ITF Slovakiatour či premiéry malackého ochotníckeho divadla. Nechýbal ani v roku 2004, kedy sa tu počas Adventných Malaciek natáčala relácia STV.

Na jar 2007 sme ho privítali v Babinci – cykle stretnutí žien so zaujímavou osobnosťou, ktoré pripravilo MCK. „Ste Malačan?“ opýtala sa ho jedna diváčka. „So mnou je to zložité. Narodil som sa v „slovakštáte“. Po otcovej smrti sme sa presťahovali do Svätého Jura. Sestra sa vydala do Malaciek a v starobe tu žila na Partizánskej ulici aj moja mama. Pred pár rokmi som si zadovážil chalupu na Záhorí, v ktorej trávim voľné chvíle a majstrujem. Pre mnohých som Záhorák, no s východniarskym akcentom,“ odpovedal.

„Ej, lenivý som veru nebol. Vraj som v televízii vrátane poézie a dabingov urobil až 1200 vecí. Na skle maľované je najreprízovanejšou divadelnou hrou,“ vyratúval Dočko. Vtedy svoje zdravotné problémy a lásku k fajčeniu komentoval takto: „Či tam pôjdem zajtra alebo pozajtra, za ten jeden deň mi to obmedzovanie nestojí. Žiť treba naplno dokonca,“ dodal.

Nuž, milý Dočko, zákerná choroba vyšla z tohto boja ako víťaz. No tak ako Jánošík pre nás zostávaš nesmrteľným. Zbohom buď…

Ďalšie
Voľný čas
Podujatia
18. 7. 2024
Modelárska šou už tento víkend

Prvé tohoročné letné stretnutie leteckých modelárov sa uskutoční už tento víkend (20. a 21. júla).…

Zobraziť celý článok
Šport
Voľný čas
17. 7. 2024
Cyklotrasy: otázky verejnosti (3)

Náš seriál opravidlách cestnej premávky na cyklotrasách avich okolí pokračuje ďalším dielom. Znovu…

Zobraziť celý článok