4. 2. 2013
Zbierka na rekonštrukciu kaštieľa trvá takmer 5 rokov. V súčasnosti je na účte 10 420 €.

Začiatok dobrovoľnej verejnej zbierky na obnovu Malackého kaštieľa siaha do roku 2008. Práve vtedy ju mesto vyhlásilo a prvé peniaze do nej putovali počas Prvomájových Malaciek. Bolo to 37 tisíc korún.

Odvtedy sa aj vďaka vašej pomoci podarilo zrekonštruovať niekoľko miestností, podbránie, schodisko, sochu, studňu aj fontánu. Teraz je v pláne rekonštrukcia strechy a jedinečných komínov, prípadne ďalších miestností. Samozrejme, len zbierka na to stačiť nebude. Tak ako doteraz, mnohé práce sa urobia vďaka podpore sponzorov a 150 000 eur je na tento účel vyčlenených aj v rozpočte mesta na rok 2013.

Obnova kaštieľa možno nejde tak rýchlo, ako by sme si mnohí priali, ale treba si uvedomiť, aké obrovské sumy peňazí na to treba. Žiaľ, kaštieľ má za sebou desaťročia ničenia a chátrania. A dobehnúť zameškané desaťročia predsa musí len niečo trvať. 
 
Pálfiovský rodový kaštieľ zažíval počas štyroch storočí svojej existencie jednu skúšku za druhou. Bol vznešeným sídlom urodzeného rodu, františkánskym internátom, vojenským skladom, socialistickou nemocnicou i príbytkom pre bezdomovcov. To všetko zanechalo na ňom známky. Známky skazy, a nie malé.

Od septembra 2007 patrí kaštieľ mestu a to postupne realizuje projekt jeho rekonštrukcie a ďalšieho využitia. Už dnes môžete absolvovať jeho prehliadku a vypočuť si zaujímavosti z histórie kaštieľa aj rodu Pálfiovcov. Po celý rok sa tam konajú výstavy, najmä umelecké. Na nádvorí sa môžete zahľadieť do hlbín studne, ktorú stráži jeleň, erbové zviera Pálfiovcov. A prechádzky okolo kaštieľa v zrenovovanom Zámockom parku sa tiež stali obľúbenou aktivitou mnohých z nás.

Nákladnú rekonštrukciu mesto financuje z eurofondov, mestského rozpočtu, zo zdrojov sponzorov, ale vďaka zbierke aj vás občanov. Výťažok zo zbierky je venovaný výlučne na obnovu Pálfiovského kaštieľa. Do zbierky možno prispieť vkladom v hotovosti do pokladnice MsÚ (klientské centrum), alebo vkladom na špeciálne zriadený účet č. 3278257023/5600 alebo tiež priamo v kaštieli v hotovosti.

Zbierky na staré kaštiele existujú na celom Slovensku. Napríklad v obci Chtelnica v okrese Piešťany vyhlásili minulý rok Verejnú zbierku na rekonštrukciu severnej bašty miestneho kaštieľa.  Miestni umelci tam chcú historické priestory premeniť na galériu umeleckých diel a expozíciu o histórii obce. Zbierka trvala niečo viac ako pol roka a vyniesla viac ako deväťtisíc eur. Práce sa už začali a dobrovoľne sa do nich zapojili aj občania.

Obec Chtelnica bojuje podobne ako Malacky. Pôvodne erdödyovský kaštieľ aj s parkom si v roku 1945 privlastnil štát, v roku 2000 majetok dostala obec. V roku 2012 ho po dlhých rokoch sprístupnila verejnosti. Chtelnica sa rovnako ako Malacky snaží získavať peniaze z rôznych zdrojov a rovnako ako nás, aj ich trápi havarijný stav striech.

Text: M. Janotová
Foto:
www.chtelnica.sk, archív mestských médií

Ďalšie
Voľný čas
Podujatia
18. 7. 2024
Modelárska šou už tento víkend

Prvé tohoročné letné stretnutie leteckých modelárov sa uskutoční už tento víkend (20. a 21. júla).…

Zobraziť celý článok
Šport
Voľný čas
17. 7. 2024
Cyklotrasy: otázky verejnosti (3)

Náš seriál opravidlách cestnej premávky na cyklotrasách avich okolí pokračuje ďalším dielom. Znovu…

Zobraziť celý článok