25. 8. 2014
Zašlá sláva motocyklových pretekov sa vracia
Vôňa benzínu, krása starých motoriek a zabudnuté emócie, ktoré zalomcujú každým, najmä však mužskou časťou populácie – na toto sa tešia organizátori, športovci aj diváci na 19. ročníku cestných motocyklových pretekov v Malackách. Memoriál Arnolda Gašpara svojím názvom vzdáva hold dlhoročnému riaditeľovi pretekov, ktorý obľúbené tradičné podujatie v Malackách organizoval nepretržite od roku 1971 až do roku 1984.

Po vydarenom návrate motocyklových pretekov do Malaciek ich organizátor Racing club Záhorák pozýva na ďalší obnovený ročník s opäť bohatšou medzinárodnou účasťou a sprievodným programom. O význame pretekov, zastrešených Slovenskou motocyklovou federáciou, svedčí aj skutočnosť, že sú uvedené aj v Kalendári pretekov historických motocyklov v kategóriách Klasik (motocykle vyrobené od roku 1949 do 1988) a Vintage (rok výroby 1949 a staršie).

V poslednú augustovú nedeľu 31. 8. sa v Malackách predvedie vyše 90 prihlásených licencovaných pretekárov zo Slovenska, Česka, Rakúska a oproti vlaňajšku pribudnú aj športovci z Maďarska a Slovinska. Do piatich kategórií sú zaradení podľa kubatúry a roku výroby motorky. Najstarší kúsok, ktorý bude absolvovať povinných deväť kôl malackého okruhu, pochádza z roku 1934 – teda má už 80 rokov! Malacký okruh je pre jazdcov dôležitý a na umiestnení naozaj záleží, pretože víťazom všetkých kategórií sa body zarátavajú do klasifikácie na Majstrovstvá Slovenska.

Organizátori očakávajú hojnú divácku účasť a podporu. Pre fanúšikov sú pripravené bufety na parkovisku v centre a v depe pod Slimákom, kde dostanete okrem občerstvenia aj špeciálne bulletiny s programom, zoznamom pretekárov aj s ich závodnými číslami a ďalšími informáciami o pretekoch. Kúpou bulletinu diváci podporia ďalšie zachovanie tradície týchto pretekov v Malackách a zároveň získajú vstupenku do depa, kde si môžu zblízka prezrieť prekrásne historické motocykle s aktuálnou hodnotou od 3000 do 30 000 eur.

Príležitosť stať sa traťovým komisárom

„Na príprave pretekov pracuje veľký tím ľudí, no potrebujeme ešte stále dosť pomocníkov,“ povedal jeden z organizátorov V. Blusk ml. „Okolo páskou vyznačenej trate bude dávať pozor asi 50 traťových komisárov a k nim hľadáme pomocníkov,“ ponúkol zároveň atraktívnu príležitosť ľuďom starším ako 18 rokov, ktorých organizátori pred pretekmi zaškolia. „Úlohou traťového komisára je strážiť svoj úsek, svoju zákrutu, dávať pozor na prípadné prekážky na trati a okamžite ich hlásiť. Traťový komisár pracuje najmä s píšťalkou a jeho úlohou je aj udržať ľudí za páskou, aby nevstupovali na trať ani v čase, keď sa im zdá, že je voľná,“ vysvetlil V. Blusk. Traťoví komisári dostanú trikrát denne stravu a nápoje a za celodennú účasť až do skončenia podujatia symbolickú odmenu 10 eur. Podmienkou je absolútny zákaz pitia alkoholu.  
 
UPOZORNENIE NA DOPRAVNÉ OBMEDZENIA!

Obyvatelia  Malaciek majú jedinečnú výhodu sledovať dianie na trati priamo z pohodlia svojich bytov a domov. Zároveň však upozorňujeme na obmedzenia vyplývajúce z organizovania podujatia, ktoré sa týkajú zákazu parkovania na vyznačených miestach v mape trate a neprejazdnosti ulice Partizánska. Preto vás prosíme o zhovievavosť a podporu pretekov tým, že od soboty 30. 8. od 18.00 h do nedele 31. 8. do 18.00 h si nájdete miesto na parkovanie mimo vyznačených miest, teda inde, než ste bežne zvyknutí. 

Organizátori sa vopred ospravedlňujú za spôsobené nepríjemnosti a ďakujú, že pochopením a rešpektovaním dopravných obmedzení podporíte oživenie tradície, ktorá sa začala v Malackách už v roku 1971 a jednoznačne do nášho mesta patrí.

Text: Tatiana Búbelová; Foto: www.rczahorak.sk
Ďalšie
Oznamy
Voľby
29. 5. 2024
Hlasovanie do prenosnej volebnej schránky -Voľby do Európskeho parlamentu 2024

Volič, ktorý sa v deň konania volieb nemôže dostaviť do volebnej miestnosti zo závažných, najmä…

Zobraziť celý článok
Šport
Spoločnosť
Školstvo
28. 5. 2024
Športové hry malackej mládeže 2024 - propozície

Vpiatok 31. mája sa vmalackých školách uskutoční tradičné podujatie Športové hry malackej mládeže.…

Zobraziť celý článok