17. 7. 2012
Zámocký park naberie nový dych

V nasledujúcich týždňoch budete môcť v Zámockom parku stretnúť skupinku odborníkov, ktorí začali pracovať na projekte Obnova Zámockého parku v Malackách. V pondelok 16. júla  pracovníci českej firmy Přemysla Krejčířika zaoberajúcej sa záhradnou architektúrou začali vykonávať revíziu aktuálneho stavu a inventarizáciu stromov. Jedným z výsledkov budú aj údaje o škodách, ktoré spôsobil orkán v roku 2009, o ktorých doteraz neexistovali podrobné záznamy.

V minulých rokoch sa park revitalizoval na etapy. V deväťdesiatych rokoch bol vypracovaný a zrealizovaný projekt na rekonštrukciu jednej časti Zámockého parku. Ďalšia etapa revitalizácie prišla v roku 2005. Stav v celom parku sa odvtedy veľmi zmenil aj vplyvom víchrice Ema v roku 2008 a orkánu v roku 2009. „Všetky projekty, ktoré sa dovtedy realizovali, potom stratili aktuálnosť,“ hovorí pracovníčka z oddelenia územného rozvoja a životného prostredia MsÚ M. Gajdárová.

„Nový projekt by mal riešiť park ako celok,“ dodáva Gajdárová. Jeho spracovatelia musia vychádzať z historických podkladov a prihliadnuť na reálny stav, ale taktiež  by mali myslieť na súčasné klimatické podmienky. Keďže Zámocká park je chránenou kultúrnou pamiatkou všetko sa uskutočňuje pod dohľadom Pamiatkového úradu v Bratislave. Mesto by malo mať projekt na stole do konca roka 2012.

Zistili sme, že autori, ktorí boli týmto projektom poverení na základe výberového konania nie sú amatéri. Za sebou už majú množstvo významných projektov. Pracovali na obnove parku pri rozhľadni na Petříne v Prahe či na štúdii zámockého parku v Lednici. Zostáva nám len dúfať, že v budúcoročnom rozpočte mesta sa nájde dostatok financií, aby Zámocký park mohol nabrať nový dych.

Text, foto: N. Slobodová

Ďalšie
Šport
18. 4. 2024
Stolnotenisová mládež boduje

Stolnotenisová mládež sa za ostatné týždne zúčastnila dvoch turnajov. Spomedzi reprezentantiek a…

Zobraziť celý článok
Šport
17. 4. 2024
Záhoráci budú bojovať v skupine o 5. – 8. miesto. S Považskou Bystricou…

V stredu 10. apríla odohrali hádzanári Záhoráci Stupava/Malacky domáci extraligový zápas s…

Zobraziť celý článok