17. 10. 2023
Zákaz parkovania na chodníkoch spôsobuje problémy

Plošný zákaz parkovania na chodníkoch pre dvojstopé vozidlá komplikuje časti Malačanov život. Zákon však platí a  treba ho dodržiavať. Parkovať na chodníku by už vodiči jednoducho nemali a mali by sa snažiť zaparkovať svoje vozidlá vo vlastných dvoroch, prípadne na vyznačených verejných parkoviskách. Sú však ulice, ktoré na parkovanie vozidiel pri chodníku nie sú dosť široké. Taktiež sú tu staršie rodinné domy, ktoré priestor na auto vo dvoroch nemajú.

            Chodník síce nespochybniteľne patrí chodcom, no zároveň má cesta určenú minimálnu šírku, ktorá musí zostať pre zabezpečenie priechodnosti. Parkovanie v úzkych uličkách vedľa chodníka taktiež nie je riešením a je to podobný priestupok ako parkovanie na chodníku – ak po odstavení vozidla nemá jazdný pruh šírku aspoň 3 metre v jednom smere, ide o porušenie predpisov.

            Nielenže je to priestupok, je to tiež nebezpečné z hľadiska krízových situácií. Autá blokujúce časť cesty znižujú výhľad vodičom i chodcom. Navyše cez cestu zablokovanú stojacimi vozidlami sa nemusia dostať záchranné zložky, respektíve ich to môže zbytočne zdržiavať.

            Vyznačovanie parkovania na chodníkoch a na cestách vedľa chodníkov nemá mesto v pláne. Aj preto, lebo najproblematickejšie lokality by nemali ani dostatočne široký chodník, ani adekvátne širokú cestu. Jediným riešením je zjednosmernenie ulíc a následné vyznačenie parkovacích miest na jednej strane cesty pri chodníku. To však vyžaduje čas na projektovú dokumentáciu i realizáciu a osadenie i maľovanie samotného značenia. Mesto aktuálne zbiera od obyvateľov podnety, ktorých nie je málo. Následne sa rozhodne, na ktorých uliciach sa pristúpi k zjednosmerneniu.

            Zákon však na nové jednosmerky nečaká a vodiči by sa na ne taktiež nemali spoliehať. Hoci počas prvých dní až týždňov mestská polícia rozdáva najmä upozornenia, opakované parkovanie na chodníku môže vyústiť až do pokuty. Obzvlášť, ak mali vodiči obdobné priestupky aj v minulosti.

Text: J. Hargaš, foto: S. Osuský a J. Hargaš

Ďalšie
Voľný čas
Spoločnosť
Celomestské podujatia
Kultúra
6. 12. 2023
Horí prvá sviečka na adventnom venci

Kostolom Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Malackách sa vnedeľu 3. decembra niesli tóny…

Zobraziť celý článok
Bezpečnosť
Oznamy
4. 12. 2023
Plán činnosti vo vojenskom obvode na mesiac december 2023

ilustr. foto: www.mod.gov.sk Kompletné info na www.mosr.sk

Zobraziť celý článok