17. 10. 2023
Zákaz parkovania na chodníkoch spôsobuje problémy

Plošný zákaz parkovania na chodníkoch pre dvojstopé vozidlá komplikuje časti Malačanov život. Zákon však platí a  treba ho dodržiavať. Parkovať na chodníku by už vodiči jednoducho nemali a mali by sa snažiť zaparkovať svoje vozidlá vo vlastných dvoroch, prípadne na vyznačených verejných parkoviskách. Sú však ulice, ktoré na parkovanie vozidiel pri chodníku nie sú dosť široké. Taktiež sú tu staršie rodinné domy, ktoré priestor na auto vo dvoroch nemajú.

            Chodník síce nespochybniteľne patrí chodcom, no zároveň má cesta určenú minimálnu šírku, ktorá musí zostať pre zabezpečenie priechodnosti. Parkovanie v úzkych uličkách vedľa chodníka taktiež nie je riešením a je to podobný priestupok ako parkovanie na chodníku – ak po odstavení vozidla nemá jazdný pruh šírku aspoň 3 metre v jednom smere, ide o porušenie predpisov.

            Nielenže je to priestupok, je to tiež nebezpečné z hľadiska krízových situácií. Autá blokujúce časť cesty znižujú výhľad vodičom i chodcom. Navyše cez cestu zablokovanú stojacimi vozidlami sa nemusia dostať záchranné zložky, respektíve ich to môže zbytočne zdržiavať.

            Vyznačovanie parkovania na chodníkoch a na cestách vedľa chodníkov nemá mesto v pláne. Aj preto, lebo najproblematickejšie lokality by nemali ani dostatočne široký chodník, ani adekvátne širokú cestu. Jediným riešením je zjednosmernenie ulíc a následné vyznačenie parkovacích miest na jednej strane cesty pri chodníku. To však vyžaduje čas na projektovú dokumentáciu i realizáciu a osadenie i maľovanie samotného značenia. Mesto aktuálne zbiera od obyvateľov podnety, ktorých nie je málo. Následne sa rozhodne, na ktorých uliciach sa pristúpi k zjednosmerneniu.

            Zákon však na nové jednosmerky nečaká a vodiči by sa na ne taktiež nemali spoliehať. Hoci počas prvých dní až týždňov mestská polícia rozdáva najmä upozornenia, opakované parkovanie na chodníku môže vyústiť až do pokuty. Obzvlášť, ak mali vodiči obdobné priestupky aj v minulosti.

Text: J. Hargaš, foto: S. Osuský a J. Hargaš

Ďalšie
Bezpečnosť
Oznamy
14. 6. 2024
Dnes o 12.00 h bude skúška sirén

V piatok 14. júna sa o 12.00 h na celom území Slovenska uskutoční preskúšanie varovnej siete sirén…

Zobraziť celý článok
Samospráva
Rozvoj
13. 6. 2024
Podcast MALACKY NAHLAS - 7. diel

Vďaka dotácii vyše 1,5 milióna eur sa bude revitalizovať vnútroblok na Záhoráckej. Čo všetko to…

Zobraziť celý článok