8. 7. 2020
Záhrada, ktorá učí

Školské pozemky majú obrovský potenciál stať sa inšpiratívnou súčasťou školy a živou učebňou. Ak sa ho podarí zmeniť na pestrú záhradu, škola získa priestor nielen na učenie sa základných zručností a vedomostí o pestovaní plodín, ale aj na zaujímavé a názorné vyučovanie bežných predmetov.                                                                                                                           

V Základnej škole na Záhoráckej ulici sa to podarilo. Všetko sa začalo v malebnom prostredí v Zaježovej neďaleko Zvolena na 3-dňovom kurze, organizovanom mimovládnou neziskovou organizáciou Živica. Učiteľky a žiaci si tam vyskúšali, ako vyučovať a učiť sa v školskej záhrade. Zažili  inšpiratívny bádateľský blok, dobrodružnú nočnú hru a  naučili sa, ako využiť prírodný materiál vo vyučovacom procese.

Vďaka finančnej podpore firmy IKEA Industry Slovakia s. r. o., o. z. Malacky Boards, ktorá sa pripojila k projektu ZÁHRADA, KTORÁ UČÍ, pribudlo v našom školskom areáli množstvo vzdelávacích prvkov: vonkajšia učebňa, hmyzí hotel, geometrické záhony, hotel pre jašterice, búdky pre vtáčikov a človeče, nehnevaj sa.

Prírodná školská záhrada slúži na výučbu, rozvíjanie medzipredmetových vzťahov a zdokonaľovanie pestovateľských zručností žiakov. Poskytuje nespočetne veľa príležitostí na objavovanie, skúmanie a kladenie otázok. Umožňuje realizovať reálne experimenty, ktoré žiakom približujú témy z učiva k reálnemu životu. Poskytuje príležitosť na otvorenie sa školy komunite, na stretávanie sa s rodičmi a obyvateľmi mesta.

Text a foto: I. Bátorová, I. Nimschová

Ďalšie
Spoločnosť
21. 3. 2023
Farebný deň

21. marec je Svetovým dňom Downovho syndrómu. Ľudia si vtento deň obliekajú ponožky rôznych…

Zobraziť celý článok
Spoločnosť
Školstvo
21. 3. 2023
Zápis do 1. ročníka základných škôl

Mesto Malacky a riaditeľstvá základných škôl v Malackách oznamujú, že zápis na plnenie…

Zobraziť celý článok