5. 10. 2022
Začína sa výstavba športovej arény

Tak sme sa dočkali: naše mesto a región dostane najmodernejší športový stánok. Práve v týchto dňoch sa začína výstavba Šport arény Malacky. Symbolický základný kameň poklepali primátor mesta Juraj Říha, predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba, zástupca zhotoviteľa, generálny riaditeľ spoločnosti Sytiq Juraj Kotúč a konateľ spoločnosti Šport aréna Malacky Dušan Rusňák.

Moderná športová aréna vyrastie v areáli bývalej píly na Pezinskej ulici. Toto, ešte pred pár rokmi zanedbané miesto, postupne ožíva. Pred troma rokmi, v septembri 2019, tam vzniklo záchytné parkovisko, potom sa odstránili zvyšky starej haly a náletová zeleň, neskôr sa mesto dohodlo s majiteľom dvoch posledných domčekov v areáli na ich zachovaní, a teraz sa v lokalite začína výstavba športovej arény. „Pamätám si ten moment, keď som u známych prvý raz vyslovil, že postavíme hokejovú halu. Neverili mi, lebo vraj takých už bolo, čo iba sľubovali. Dnes ju staviame, navyše spojenú aj s novou multifunkčnou halou,” zdôraznil primátor J. Říha. Doplnil ho predseda BSK J. Droba: „Záleží na tom, aby mladí ľudia športovali. Viac športu a pohybových aktivít vráti deťom opäť fyzickú a duševnú pohodu. Je tiež východiskom z narastajúcej obezity. Teším sa, že miest na športovanie postupne pribúda.“

Aréna bude športovým tréningovým komplexom, ktorého súčasťou bude okrem hokejovej haly aj multifunkčná hala pre kolektívne športy, silovo-kondičná príprava, priestory pre regeneráciu, hokejový trenažér, ubytovacie kapacity pre športovcov a potrebné technické zázemie. Bude slúžiť obyvateľom mesta i okresu, rekreačným športovcom i športovým klubom na prípravu. „Ako pedagóg na strednej škole si uvedomujem význam športu pre mladú generáciu. Aj ja osobne mám k športu blízky a aktívny vzťah, preto som veľmi rád, že nový moderný športový stánok v Malackách je už takmer realitou. Bude to dôležitý impulz pre amatérsky i profesionálny šport,“ skonštatoval mestský poslanec Pavol Tedla. „Slovenský zväz ľadového hokeja oceňuje každú investíciu do športovej infraštruktúry, zvlášť ak je jej súčasťou ľadová plocha. Budeme sa tešiť, keď v Malackách vznikne hokejový klub, kde v budúcnosti vyrastú hokejisti a hokejistky. Sme radi, že mesto ponúkne deťom možnosť všeobecnej pohybovej aktivity, ktorá je dôležitá pre ich rozvoj a zdravý životný štýl,“ ocenil projekt prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Miroslav Šatan.

Aréna by mala stáť o dva roky. Jej financovanie (12 684 000 €) bude viaczdrojové: pôjde o kombináciu financií mesta, úveru a štátnej dotácie vo výške 1,5 milióna €. „Malacky po tridsiatich rokoch stavajú svoj ďalší športový stánok. Je to najrozsiahlejší projekt za naše dve funkčné obdobia vo vedení samosprávy. Aréna bude vizuálne i funkčne zodpovedať úrovni 21. storočia. Ďakujem všetkým, ktorí sa o to pričinili a pomohli nám. Je to veľká vec,“ uzavrel primátor.

Text: Ľ. Pilzová, foto: S. Osuský

Športová aréna – otázky a odpovede

• Dokáže mesto splácať úver?
Dlh mesta je vo výške 29,48 %, čo je hlboko pod povoleným zákonným maximom 60 %.
Splátky mestských úverov sú vo výške 3,41 %, k bežným príjmom, pričom podľa zákona je strop 25 %.

• Ako si mesto poradí s vysokými cenami energií pri prevádzkovaní arény?
Aktuálny projekt ráta s kombináciou vykurovania na plyn a zvyškovým teplom z výroby ľadu. Vzhľadom na aktuálne dianie vo svete sa začalo prehodnocovať odpojenie arény od plynu a jeho nahradenie tepelným čerpadlom. Na výrobu elektrickej energie by mohli slúžiť fotovoltaické panely na streche arény, k čomu aktuálne statik pripravuje výpočty.

• Čo bude s budovou bývalého sila, ktoré z diaľky pripomína siluety dvoch postáv?
O jeho budúcnosti sa ešte definitívne nerozhodlo. Mesto by ho chcelo zachovať a využiť v rámci zóny.

Z histórie lokality Píla

Malackú pílu neďaleko Zámockého parku založili Pálffyovci v 19. storočí (predtým bola píla na Rakárni). Keď bola koncom 19. storočia vybudovaná pozdĺž píly železnica, Pálffyovci nechali vybudovať vlastnú lesnú železničku – štrečku, pomocou ktorej sa zvážalo drevo z Karpát priamo na pílu. Správcom píly v pálffyovskom období bol František Hanuš, ktorého sem povolali z Moravy. Jeho syn Fridrich dlhé roky učil telocvik na tunajšom františkánskom gymnáziu. Píla fungovala ďalej aj po odchode Pálffyovcov. S jej prevádzkou sa skončilo na prelome 20. a 21. storočia.

Ďalšie
Šport
15. 4. 2024
Úspešná súťaž karate v Malackách

Karate klub TJ Strojár Malacky aj tento rok organizoval regionálnu súťaž spodporou Asociácie…

Zobraziť celý článok
Samospráva
Oznamy
15. 4. 2024
Stavebný úrad je oddnes do stredy zatvorený

Oznamujeme verejnosti, že z dôvodu školenia je od pondelka 15. apríla do stredy 17. apríla…

Zobraziť celý článok