18. 3. 2021
Začína sa výstavba cyklotrás
Dlhoočakávaná výstavba cyklotrás, ktorá postupne vytvorí nosnú mestskú sieť bezpečných trás pre cyklistov, sa rozbieha. Prvým úsekom bude Pezinská – priemyselný park, kde už bola podpísaná zmluva na realizáciu. Mesto na ňu získalo dotáciu z eurofondov. Do piatich mesiacov by sme mali mať novú cyklotrasu, ktorou sa bezpečne odčlenia cyklisti od chodcov a áut. 

Výstavba úseku z Pezinskej do priemyselného parku bude stáť takmer 754-tisíc €. Pôvodný nápočet hovoril o sume presahujúcej milión eur.  „Verejným obstarávaním sme ušetrili Európskej únii, štátu a mestu na kofinancovaní viac ako 300-tisíc eur, ktoré môžu byť použité na iné projekty v najbližšej výzve,“ priblížil primátor mesta Juraj Říha. Súčasťou zmien na Pezinskej bude aj výstavba nových parkovacích miest pred rodinnými domami a Agrostavom. Zároveň pribudne aj nové verejné osvetlenie, ktoré nasvieti aj doteraz tmavý úsek od križovatky Pezinská – Továrenská po bývalú pumpu Jurki. 
Pôvodne avizovaná prvá etapa siete mestských cyklotrás, Družstevná – Radlinského,  bude druhou v poradí. Takisto bude financovaná z eurofondov. Ako informoval primátor, pripravuje  sa veľké verejné obstarávanie na výber dodávateľa. „Po doterajších účelových kontrolách žiadame Úrad pre verejné obstarávanie o jasné usmernenie k procesu.“ Súbežne s výstavbou cyklotrasy Družstevná – Radlinského  sa plánuje úprava jej okolia (revitalizácia Radlinského, rekonštrukcia chodníkov, stavebné úpravy verejných priestorov na Záhoráckej, prestavba a nová technológia riadenia hlavnej svetelnej križovatky, sadové úpravy a revitalizácia zelene na Záhoráckej a Radlinského). Súčasťou bude aj výstavba nového verejného osvetlenia na Radlinského. 
Aj tretí plánovaný úsek, Partizánska – Cesta mládeže, má už schválenú dotáciu z eurofondov. Mesto podpísalo grantovú zmluvu s ministerstvom vo februári. Verejné obstarávanie na dodávateľa by mohlo byť vyhlásenie v polovici roka. Táto cyklotrasa v dĺžke takmer 3 kilometre spojí ulice Partizánska, Ľuda Zúbka, Námestie SNP, Mierové námestie, Veľkomoravskú a Cestu mládeže. Bude samostatne obojstranne vedená a spolu s jej výstavbou je v pláne rekonštrukcia priľahlých ulíc, chodníkov a parkov.  
V príprave nosnej siete cyklotrás mesto pokračuje ďalej. „Budeme sa uchádzať o finančnú podporu aj na dva projekty k výstavbe cyklotrasy Pezinská – Padzelek a Duklianskych hrdinov – nemocnica,“ prezradil J. Říha. Verejnosť požaduje aj cyklospojenie sídliska Juh s centrom mesta. Primátor v tejto súvislosti pripomína, že pôjde o veľmi náročný projekt:  „Musíme sa vysporiadať s otázkou modernizácie železničnej trate v mieste prejazdu na Továrenskej. Zároveň treba brať do úvahy, že ulice Stupavská a Gen. M. R. Štefánika sú štátnymi cestami, preto aj umiestnenie cyklotrasy bude komplikované.“ Aktuálne sa projektuje aj samostatne vedená cyklotrasa na Továrenskej ulici, ktorá by končila v areáli firmy IKEA Components s napojením na diaľničný most.
Pre všetkých priaznivcov cyklodopravy je tu ešte dobrá správa: tento rok by malo v našom meste vyrásť päť moderných a bezpečných krytých cykloprístreškov. 

Ľ. Pilzová 
 
Ďalšie
Spoločnosť
21. 3. 2023
Farebný deň

21. marec je Svetovým dňom Downovho syndrómu. Ľudia si vtento deň obliekajú ponožky rôznych…

Zobraziť celý článok
Spoločnosť
Školstvo
21. 3. 2023
Zápis do 1. ročníka základných škôl

Mesto Malacky a riaditeľstvá základných škôl v Malackách oznamujú, že zápis na plnenie…

Zobraziť celý článok