7. 4. 2020
Za Mickou Hacajovou

Rozlúčili sme sa po cvičení v stredu pred vianočnými sviatkami, ešte krátko sme spolu posedeli, porozprávali sme sa o plánoch na rozvoj cvičenia jogy v ďalšom období. Vtedy zamkla Mária Hacajová (rod. Spörerová), Micka, ako sme ju všetci volali, telocvičňu v sokolovni posledný krát. Po viac ako tridsiatich rokoch. A už ju viac neotvorí.

Keď sme sa po vianočných sviatkoch vrátili na cvičenie, chýbala. Všetci sme dúfali, že to bude iba na krátky čas. Veď predsa bola ešte nedávno plná života, športovkyňa telom aj dušou. Bola srdcom oddielu základnej rekreačnej telesnej výchovy (ZRTV) Strojár Malacky….a to srdce naposledy dotĺklo 2. apríla 2020.

Micka sa celý svoj život venovala športu. Zasvätila ho okrem iného pohybovej výchove detí, mládeže aj dospelých. Sama išla aktívnym príkladom. Už v roku 1974 nacvičovala a reprezentovala s malackými ženami naše mesto v rámci 4. celoštátnej spartakiády.  Táto aktivita ju priviedla k systematickej práci v odbore základnej telesnej výchovy v rámci TJ Strojár, kde patrila medzi najaktívnejšie cvičiteľky. Záujem o cvičenie narastal, a tak vznikol aj oddiel žien pod vedením Micky. Okrem toho sa venovala aj cvičeniu s deťmi, organizovala rôzne dobročinné zbierky pre deti z detského domova, burzy športových potrieb a detského ošatenia. Od roku 1994 bola až do dnešných dní predsedníčkou oddielu ZRTV, v rámci ktorého sa venovala volejbalu a joge. Členovia oddielu ZRTV pod jej vedením pokračovali v organizovaní zbierok a dobročinnej činnosti. Spolu s Mickou sa stretávali aj mimo telocvične. Absolvovali spolu výlety do prírody, poznávacie zájazdy do okolitých krajín, návštevy kultúrnych podujatí či víkendové pobyty na Bukovej alebo Pezinskej Babe, kde bolo viacej času porozprávať sa nielen o joge, či volejbale, ale aj o sebe, o každodenných starostiach alebo víťazstvách a navzájom sa podporiť. Snažila sa preniesť kolektívny duch športu aj do bežného života členov oddielu ZRTV. A darilo sa jej to. Za všetku snahu a prácu bola v roku 2011 ocenená v ankete Najlepší malackí športovci a ako dlhoročná aktivistka, cvičiteľka, funkcionárka ZRTV a členka výboru TJ Strojár Malacky sa dostala do siene slávy.

O to viac sme teraz všetci zasiahnutí jej náhlym a nečakaným odchodom. A stojíme zrazu pred neľahkou výzvou: prebrať od Micky štafetu a niesť ju ďalej. Veríme, že sa nám to podarí a budeme ju môcť odovzdať aj ďalším – všetkým tým, ktorým Micka pomáhala formovať vzťah k pohybovej kultúre a k športu a pre ktorých sa aktívny pohybový štýl stal súčasťou života. Takýto prístup bude poďakovaním za Mickinu dlhoročnú a obetavú prácu pre rozvoj športu a telesnej kultúry v Malackách.
Micka, zostaneš navždy v našich srdciach a mysliach. Nesmierne nám budú chýbať tvoje pravidelné činnosti, ktoré sa časom zmenili na malé rituály pred hodinami jogy. Tvoje priateľky z oddielu jogy a všetci tí, ktorí si nevedia bez teba predstaviť volejbalové utorky a štvrtky, ďakujú za všetku tvoju obetavú a nezištnú činnosť. Vďaka tebe oddiel bez problémov fungoval v súdržnej a priateľskej atmosfére.

Hlbokú a úprimnú sústrasť vyslovujeme aj Mickinej rodine.

Členovia oddielu ZRTV Strojár Malacky

Ďalšie
Spoločnosť
21. 3. 2023
Farebný deň

21. marec je Svetovým dňom Downovho syndrómu. Ľudia si vtento deň obliekajú ponožky rôznych…

Zobraziť celý článok
Spoločnosť
Školstvo
21. 3. 2023
Zápis do 1. ročníka základných škôl

Mesto Malacky a riaditeľstvá základných škôl v Malackách oznamujú, že zápis na plnenie…

Zobraziť celý článok