14. 8. 2008
Z hrobu Ľuda Zúbka zmizla vzácna busta

V noci zo soboty na nedeľu (9. – 10. 8.) z hrobu spisovateľa Ľuda Zúbka na starom cintoríne v Malackách nepozorovane zmizla vzácna busta s jeho podobizňou. Stratu ohlásila najskôr mestskej, potom štátnej polícii posledná žijúca príbuzná spisovateľa v Malackách – jeho neter Erna Chudejová. Na stratu busty ju v nedeľu ráno upozornili Malačania.

Slávny malacký rodák Ľudo Zúbek (12. 7. 1907 – 23. 6. 1969) má hrob hneď pri vstupe do cintorína a vďaka prekrásnej bronzovej podobizni tohto majstra pera ho nebolo nemožné obísť ho bez povšimnutia. Autorkou masívnej bronzovej busty, ktorú dala vyrobiť pozostalá rodina Ľuda Zúbka, je známa akademická sochárka  Ľudmila Cvengrošová, vtedy ešte ako mladá autorka. Podľa spomienok Erny Chudejovej bronzová busta na pomníku z egyptskej žuly stála rodinu začiatkom sedemdesiatych rokov do 100 000 korún.

„Som z toho šokovaná,“ povedala 69-ročná dcéra Ľuda Zúbka Elena Bertoncini, ktorá žije v Taliansku, no v týchto dňoch je na liečebnom pobyte v Piešťanoch. „Keď som tam chodievala, mohla som sa s otcom doslova rozprávať. Jeho podobizeň bola úplne verná, hoci autorka pracovala len podľa fotografie. Bol ako živý.“

Elenina sesternica Erna sa obáva ďalšej krádeže bronzovej knihy, ktorá ešte na pomníku zostala. Je na nej vyrytý nápis: Otvor dušu múdrym slovám a naplň ju dobrotou a láskou k pravde. „Cez druhú stranu knihy je preložená vetvička s jahodou, pretože svoju ženu volal jahôdka,“ vysvetľuje Erna Chudejová.

Vlani si Malacky pripomenuli 100. výročie narodenia Ľuda Zúbka položením kytice kvetov na jeho hrob v deň výročia, výstavou v Mestskom centre kultúry a recitačnou súťažou Zúbkove pramene. Celé roky Malačania chodievali okolo hrobu Ľuda Zúbka s pýchou a pietou, preto je súčasný vandalský čin pre nich nepochopiteľný a predstavitelia mesta v súvislosti s ním vyjadrili poľutovanie.

Ďalšie
Šport
9. 6. 2023
Pre hádzanú obetuje všetko: Laura Walterová patrí k najlepším

Keď sa narodíte do hádzanárskej rodiny a prejavíte záujem o šport, nie je veľká šanca, že sa vašou…

Zobraziť celý článok
Samospráva
Spoločnosť
9. 6. 2023
Mestské zastupiteľstvo: urgent, migranti, klimatická stratégia, komisie

Poslanci MsZ 30. mája prerokovali okrem tém spomenutých v nadpise tohto článku aj návrh na…

Zobraziť celý článok