7. 8. 2012
Výstup na Vysokú už túto nedeľu

Už nasledujúca nedeľa 12. augusta bude malým sviatkom pre turistov v Malackách. Anton Pašteka patrí k iniciátorom a dlhoročným organizátorom obľúbeného augustového výstupu na vrch Vysoká, ktorý sa začal organizovať aj ako memoriál nádejnej malackej turistky a horolezkyne Zuzky Krajčírikovej. „Zuzka ako milovníčka hôr, kde nešťastnou náhodou nechala svoj mladý život, má na vrchole Vysokej medzi viacerými obeťami hôr aj svoju pamätnú tabuľku. Účastníci nášho výstupu k nej aj tento rok položia kvety na Zuzkinu počesť,“ povedal A. Pašteka.

Medzi organizátormi sa okrem mesta Malacky a obce Kuchyňa uvádzajú Komisia pre vzdelávanie, mládež a šport pri MsZ v Malackách, Mestské centrum kultúry Malacky a Miestna organizácia Matice slovenskej. Zaujímalo nás, aký je organizačný podiel Matice slovenskej a dostali sme nasledujúce vysvetlenie.

„Ide skôr o formálnu záštitu. Každý región Slovenska má svoj charakteristický vrchol, na ktorý si každý domáci pokladá za česť niekedy vystúpiť. Je to vecou cti a lásky k rodnej slovenskej zemi – a to sú myšlienky, ktoré Matica slovenská šíri, a preto aj tieto regionálne turistické výstupy podporuje.“

Tohtoročný jubilejný 5. ročník počíta s bežnou účasťou asi 100 turistov. Podľa A. Pašteku tento výstup patrí k nenáročným, zvládnu ho i malé deti a trúfnuť si môžu i starší ľudia. „Prichádzajú celé rodiny s deťmi a to nás teší, lebo vzťah k prírode a rodnému kraju sa pestuje najmä osobným príkladom,“ uviedol dlhoročný organizátor, člen komisie pre vzdelávanie, mládež a šport, mestský poslanec a učiteľ A. Pašteka.

Ponúkol aj niekoľko rád: „Vezmite si pevnú obuv, dobré oblečenie a pláštenku. Občerstvenie si môžete kúpiť aj v bufete, ale nezabudnite na proviant na opekanie počas spiatočnej cesty!“ Začiatok výstupu je v nedeľu 12. 8. o 9.00 h pri rekreačnom zariadení Vývrat. Autobus z Malaciek odchádza od športovej haly Malina o 8.00 h. Návrat sa predpokladá popoludní medzi 16.00 a 17.00 h. Každý návštevník dostane pamätnú kartu a filatelisti z Malaciek dali vyrobiť aj špeciálny korešpondenčný lístok s prítlačou, ktorý je možné niekomu poslať alebo si odložiť na pamiatku. Dostanete ho priamo na podujatí za 1 euro.

Text: T. Búbelová,   foto. M. Mráz

Ďalšie
Šport
5. 6. 2023
Boris Bojanovský je tretíkrát majstrom SR 

Basketbalová extraliga má za sebou sezónu 2022/2023. Siedmy finálový zápas v pondelok 29. mája…

Zobraziť celý článok
Spoločnosť
1. 6. 2023
Verejnosť proti humanitárnemu centru

Na rokovanie mestského zastupiteľstva 30. mája prišli obyvatelia mesta vo vyššom počte než obvykle…

Zobraziť celý článok