7. 8. 2012
Výstup na Vysokú už túto nedeľu

Už nasledujúca nedeľa 12. augusta bude malým sviatkom pre turistov v Malackách. Anton Pašteka patrí k iniciátorom a dlhoročným organizátorom obľúbeného augustového výstupu na vrch Vysoká, ktorý sa začal organizovať aj ako memoriál nádejnej malackej turistky a horolezkyne Zuzky Krajčírikovej. „Zuzka ako milovníčka hôr, kde nešťastnou náhodou nechala svoj mladý život, má na vrchole Vysokej medzi viacerými obeťami hôr aj svoju pamätnú tabuľku. Účastníci nášho výstupu k nej aj tento rok položia kvety na Zuzkinu počesť,“ povedal A. Pašteka.

Medzi organizátormi sa okrem mesta Malacky a obce Kuchyňa uvádzajú Komisia pre vzdelávanie, mládež a šport pri MsZ v Malackách, Mestské centrum kultúry Malacky a Miestna organizácia Matice slovenskej. Zaujímalo nás, aký je organizačný podiel Matice slovenskej a dostali sme nasledujúce vysvetlenie.

„Ide skôr o formálnu záštitu. Každý región Slovenska má svoj charakteristický vrchol, na ktorý si každý domáci pokladá za česť niekedy vystúpiť. Je to vecou cti a lásky k rodnej slovenskej zemi – a to sú myšlienky, ktoré Matica slovenská šíri, a preto aj tieto regionálne turistické výstupy podporuje.“

Tohtoročný jubilejný 5. ročník počíta s bežnou účasťou asi 100 turistov. Podľa A. Pašteku tento výstup patrí k nenáročným, zvládnu ho i malé deti a trúfnuť si môžu i starší ľudia. „Prichádzajú celé rodiny s deťmi a to nás teší, lebo vzťah k prírode a rodnému kraju sa pestuje najmä osobným príkladom,“ uviedol dlhoročný organizátor, člen komisie pre vzdelávanie, mládež a šport, mestský poslanec a učiteľ A. Pašteka.

Ponúkol aj niekoľko rád: „Vezmite si pevnú obuv, dobré oblečenie a pláštenku. Občerstvenie si môžete kúpiť aj v bufete, ale nezabudnite na proviant na opekanie počas spiatočnej cesty!“ Začiatok výstupu je v nedeľu 12. 8. o 9.00 h pri rekreačnom zariadení Vývrat. Autobus z Malaciek odchádza od športovej haly Malina o 8.00 h. Návrat sa predpokladá popoludní medzi 16.00 a 17.00 h. Každý návštevník dostane pamätnú kartu a filatelisti z Malaciek dali vyrobiť aj špeciálny korešpondenčný lístok s prítlačou, ktorý je možné niekomu poslať alebo si odložiť na pamiatku. Dostanete ho priamo na podujatí za 1 euro.

Text: T. Búbelová,   foto. M. Mráz

Ďalšie
Voľný čas
Podujatia
18. 7. 2024
Modelárska šou už tento víkend

Prvé tohoročné letné stretnutie leteckých modelárov sa uskutoční už tento víkend (20. a 21. júla).…

Zobraziť celý článok
Šport
Voľný čas
17. 7. 2024
Cyklotrasy: otázky verejnosti (3)

Náš seriál opravidlách cestnej premávky na cyklotrasách avich okolí pokračuje ďalším dielom. Znovu…

Zobraziť celý článok