12. 9. 2022
Vyrastá nám veľký hokejový talent

Ako 6-ročný začal hrávať inline hokej v Gajaroch a v 13 rokoch sa už stal majstrom Českej republiky v tomto športe. Hrá ľadový aj inline hokej, popritom je dobrým žiakom. Rodák z Malaciek Patrik Illý. 

          Základy korčuľovania ho naučili tréneri Braňo Šteflík a Roman Poláček v Gajaroch, ktorí boli rodičmi jeho spoluhráčov. „Neskôr som chcel skúsiť ľadový hokej, a tak ma otec prihlásil do hokejového kempu v Nových Zámkoch. Bolo tam super. Trénermi boli ozajstní hokejisti Marek Uram, Andrej Kudrna, Jozef Viszkocsil a Tomáš Hentek, všetko bývalí reprezentanti Slovenska. Najmä s Jozefom bolo neskutočne veselo,“ hovorí Patrik. Jeho otec dopĺňa: „Po týždni v takomto zložení náš syn už o ničom inom nehovoril. Začali sme teda hľadať hokejový klub. Keďže v Malackách zatiaľ hokejovú halu nemáme, museli sme sa poobzerať po okolí. Časovo vychádzal najlepšie HKL Lamač, ale finančne a logisticky HC Lvi Břeclav. Na Morave ho prijali okamžite ako za svojho a nám s manželkou viac nebolo treba.“ 

Namiesto voľného času tréningy

Z Patrika sa teda stal jeden z členov Břeclavskej mládeže. Každodenné školské povinnosti v Malackách strieda poobedňajší rituál, ktorý mu zaberá asi 4 hodiny denne z jeho detstva. „Urobili sme ale dohodu, že ak to s manželkou budeme chcieť viac ako on sám, tak to radšej zabalíme, lebo nás to stojí neskutočne veľa času, peňazí aj stresu. No a Patrika to zatiaľ veľmi baví. Priznávam, že mi je aj veľakrát ľúto, keď sa jeho spolužiaci poobede chodia kúpať, idú do kina, či trávia voľný čas spoločne, a Patrik si len sadne do auta a povie: nevadí tati, poďme, mám tréning, nech ho nezmeškám,” dodáva Vladimír Illý.

Nie je hokej ako hokej         

Vždy po sezóne, ktorá sa končí v marci, majú deti pár týždňov voľno. Začiatkom mája sa už začína letná príprava a zároveň štartuje inlinová sezóna – tá trvá niečo vyše dvoch mesiacov. Inline hokej je dosť podobný ľadovému hokeju. Hrá sa na tom istom ihrisku, len ľad nahrádza plastová podlaha. Zdalo by sa, že je to len nejaké vozenie sa na kolieskových korčuliach s hokejkou a plastovým pukom, ale v hokejovej výstroji a pri 30 stupňoch Celzia je to ozajstná makačka.

Cesta k titulu         

Tento rok sa v Břeclavi zišla dobrá partia, ktorá bola zložená z ročníkov 2008/2009. v kategórii starších žiakov reprezentovali svoj klub perfektne. Tréner Libor Kocúr im od začiatku veril a tvrdil, že táto partia to dotiahne ďaleko. Celé dva mesiace sa každý druhý víkend hral turnaj v Břeclavi, Přerove, Zlíne a Uherskom Brode, čiže každý druhý týždeň tri zápasy.  Liga sa hrala turnajovým systémom každý s každým 2×15 minút. Břeclaváci aj s Patrikom v zostave vyhrali svoju základnú skupinu, a tak postúpili na finálový turnaj do Přerova, kde sa stretli 4 najlepšie mužstva z celej Českej republiky. V semifinále vyhrali nad Prahou a čakali na víťaza z dvojice Zlín – Uhřetice. Hoci Zlín viedol 3:1, nakoniec prehral 3:4. To ale stálo Uhřetice veľa fyzických síl, čo sa nakoniec ukázalo vo finále. Patrikov tím s prehľadom vyhral 13:4 a stal tak majstrom Českej republiky.

Dobrý žiak aj hráč, hrdí rodičia  

„Keď s manželom vidíme, ako má Patrik rád tento šport, prostredie a ľudí okolo, teší nás to. Radi ho v tom budeme celá rodina aj naďalej podporovať. Neustála práca na sebe sa mu začína vyplácať pretože získať titul majstra Českej republiky už ako 13-ročný a zároveň byť aj dobrým žiakom, je veľmi náročné, obzvlášť pre dospievajúceho športovca. Na Patrika sme nesmierne hrdí,“ hovorí Patrikova mama Zuzana.

          Patrik bol žiakom Základnej školy Dr. J. Dérera, avšak – povedané športovou terminológiou – od novej sezóny, čiže školského roka, zmenil dres a prestúpil na Záhorácku. Želáme mu veľa školských i športových úspechov!

Text: Ľ. Pilzová/V. Illý, foto: archív rodiny Illých

Ďalšie
Spoločnosť
Zdravotníctvo
28. 2. 2024
Darovali sme takmer 20 litrov krvi

Vpiatok 23. februára predpoludním bolo na gymnáziu na Prvomájke viac rušno než obvykle. Škola…

Zobraziť celý článok
Bezpečnosť
28. 2. 2024
F-16 budú pôsobiť na letisku v Kuchyni

Nové stíhacie lietadlá F-16, ktoré mali podľa pôvodných plánov nastúpiť do služby na…

Zobraziť celý článok