13. 1. 2012
Výnimočný štart do nového roka

Ešte nedávno sme si mysleli, že 3D kino je v našom meste ďalekou hudbou budúcnosti. Dnes je však realitou. Vďaka rozhodnutiam sponzorov a veľkému úsiliu zamestnancov Mestského centra kultúry a mesta sa Malacky posúvajú dopredu.

Vo štvrtok 12. januára sa uskutočnilo slávnostné otvorenie zdigitalizovaného kina za prítomnosti primátora J. Ondrejku a všetkých popredných predstaviteľov mesta, poslancov, riaditeľov škôl a školských zariadení a sponzorov. Hostí už pri vstupe vítali rozprávkové a filmové postavičky, za ktoré sa prezliekli žiaci ZUŠ a členovia Divadla na hambálku. Práve oni sa postarali o kultúrny program, v ktorom sa zaskveli aj sestry Winklerové. Večerom prítomných sprevádzal herec a režisér Divadla na hambálku V. Zetek, ktorý predstavil aj dlhoročnú históriu kina. Bolo približne 17.40 h, keď moderátor večera dal znamenie na spustenie historicky prvého verejného premietania v 3D rozlíšení.

Malacké kino s bohatou históriou

Naše kino alebo Kultúrní domeček – ako ho voláme od roku 2005, keď ho odkúpilo mesto Malacky, sa v minulosti volalo aj kino Edison alebo Záhoran. Na plátne sa odohralo nespočetné množstvo filmov z rôznych produkcií a nechýbali ani filmové trháky. Počas programu publikum zhliadlo viacero projekcií k bežiacim alebo pripravovaným filmom.

Ďakujeme!

A kto sú vlastne tí, ktorým vďačíme prinajmenšom za pozdvihnutie kultúry v našom meste? Na digitalizáciu 2D a 3D systému malackého kina prispel Bratislavský samosprávny kraj (2000 €), spoločnosť Pozagas (35 000 €), spoločnosť Nafta, a. s. (38 875 €) a Audiovizuálny fond sumou 34 000. V uplynulých dvoch rokoch podporil AVF až 23 digitalizácií kín sumou 685-tisíc eur. 18 z podporovaných kín je jednosálových, čo je pre AVF prioritou.


Vykročili sme tou správnou nohou

Digitalizácia nie je len o 3D, ale zjednodušuje distribúciu filmov, uľahčuje prístup kín a divákov k premiérovým titulom a skvalitňuje projekcie. Ak by sa však nezdigitalizovalo, mohli by sme oň veľmi ľahko prísť, keďže dnes už sa nevyrábajú filmové kópie na 35 mm filmoch. Ceny lístkov na predstavenia si určujú filmové spoločnosti a aj naše kino sa im musí prispôsobiť. Snahou riaditeľky MCK Jany Zetkovej však bolo, aby stúpli čo najmenej. Výsledkom sú ceny vyššie ako v minulosti, no jednoznačne nižšie ako v konkurenčných multiplexoch v Bratislave.

Do nového roka teda mesto Malacky vykročilo tou správnou nohou a my dúfame, že v podobnom duchu sa ponesie celý rok.


NATÁLIA SLOBODOVÁ

Ďalšie
Spoločnosť
Podujatia
Oznamy
19. 4. 2024
Bezplatné právne poradenstvo pre všetkých

Slovenská advokátska komora pri príležitosti Dňa advokácie pripravuje bezplatné právne poradenstvo…

Zobraziť celý článok
Šport
19. 4. 2024
Malí futbalisti na medzinárodnom turnaji

V nedeľu 14. apríla sa malí futbalisti zprípravky Žolíka Malacky zúčastnili na medzinárodnom…

Zobraziť celý článok