27. 10. 2017
Voľby v Malackách s viacerými novinkami

Termín volieb do orgánov samosprávnych krajov (župných volieb) na 4. novembra vyhlásil predseda Národnej rady SR rozhodnutím, zverejneným v Zbierke zákonov. Za priebeh volieb v Malackách organizačne zodpovedá mestský úrad. V tejto súvislosti sme požiadali o rozhovor prednostku Ľubicu Čikošovú.

Župné voľby sa konajú znovu po 4 rokoch. Prinášajú pre Malačanov nejaké novinky?
Máme jednu dôležitú zmenu. Okrsok číslo 7, ktorý mal dlhé roky volebnú miestnosť v bývalej budove MsÚ na Radlinského ulici, je na novej adrese: Základná škola Dr. Jozefa Dérera, prízemie, číslo dverí 60. Nová volebná miestnosť sa týka voličov s adresami Bernolákova 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 20, 32, 34, 36, 38 a Veľkomoravská 1, 1B, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 23, 25, 27, 29, 31, 33, 35, 37, 39, 39A, 39B, 39C, 39 D.

Aké ďalšie novinky čakajú na voličov?
Dôležitou zmenou je to, že župné voľby sú po prvýkrát jednokolové. Podľa doterajších pravidiel dvaja kandidáti na župana s najvyšším počtom hlasov postúpili do druhého kola. Teraz bude platiť, že kandidát, ktorý získa najviac hlasov 4. novembra, bude županom. 
Ďalšími – verím, že príjemnými – zmenami sú nové zástavy a plenty, ktoré mestský úrad zakúpil do volebných miestností. Bežný človek si ich možno ani nevšimne, avšak nám záleží na tom, aby sa voľby konali v kultivovaných a dôstojných priestoroch.
 
Obyvatelia sa nás pýtajú, prečo do svojich schránok dostali iba jedno oznámenie o konaní volieb, čiže nie na meno, ako to bývalo v minulosti…
Áno, voliči boli doteraz zvyknutí, že pred akýmikoľvek voľbami dostali písomné oznámenie každý na svoje meno. Ak napríklad v jednej domácnosti žili 4 ľudia nad 18 rokov, každý z nich dostal oznámenie. Po novom je to tak, že každá domácnosť dostane iba jedno. Takto to definuje nový volebný zákon, ktorým sa prvýkrát riadili minuloročné parlamentné voľby. Podľa týchto pravidiel ideme po druhýkrát a je celkom pochopiteľné, že ľudia si na to ešte úplne nezvykli. Opakujem teda, nie je to žiadna chyba mestského úradu, ako sa niektorí mylne domnievajú. My iba plníme ustanovenia zákona.

V deň, keď vychádza toto vydanie Malackého hlasu, zostáva do volieb 10 dní. Čo všetko ešte musíte so svojimi kolegami z MsÚ stihnúť? 
V týchto dňoch prebiehajú školenia zapisovateliek a predsedov okrskových volebných komisií, ktoré organizujeme v spolupráci s Okresným úradom v Malackách. Zároveň kontrolujeme a tlačíme voličské zoznamy. Čaká nás tiež príprava jednotlivých volebných miestností tak, aby boli označené a vyzdobené podľa zákonných predpisov. Okrem toho zabezpečujeme aj jedlo a občerstvenie pre všetkých členov okrskových volebných komisií – pre niekoho možno nepodstatná záležitosť, ale pre nás je prioritou, aby mali všetci vytvorené príjemné podmienky na prácu. Všetky volebné miestnosti osobne s predstihom skontrolujem
a v deň volieb samozrejme pôjdem do každej ešte raz. Na voľby sa tešíme, hoci to bude znamenať viac ako 24 hodín bez spánku. Za bezproblémový priebeh volieb v Malackách to ale stojí.

 

 

Ďalšie
Šport
Voľný čas
20. 2. 2024
Po úspešnom nultom ročníku prišiel úspešný prvý

Minuloročná premiéra amatérskeho volejbalového turnaja zmiešaných tímov bola úspešná, a tak po…

Zobraziť celý článok
Spoločnosť
Sociálna oblasť
Oznamy
20. 2. 2024
Štatistický úrad vykonáva v Malackách zisťovanie o príjmoch a životných…

Slovenská republika sa prostredníctvom Štatistického úradu SR zapojila do realizácie Zisťovania o…

Zobraziť celý článok