16. 10. 2013
Vodiči, neignorujte biele palice!

Pri príležitosti Svetového dňa bielej palice pripravila Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru SR ďalší ročník dopravno-výchovnej akcie Deň bielej palice. Celoslovenská akcia sa konala v utorok 15. októbra v 44 mestách. Jej cieľom bolo upozorniť vodičov na chodcov so zrakovým postihnutím, ktorí sa pohybujú s bielou palicou či vodiacim psom.

„Bezpečný pohyb s bielou palicou je pre nevidiaceho jedným z atribútov jeho slobody a emancipácie. Možnosť vybrať sa niekam bez toho, aby sme čakali, že nás niekto zavedie za ruku či za rameno, je pre nás veľmi dôležitá,“ hovorí Igor Harušťák z oddelenia prevencie architektonických a dopravných bariér Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

V Deň bielej palice figuranti z radov nevidiacich za asistencie polície testovali toleranciu vodičov aj v Malackách na Brnianskej ulici. Počas dvoch hodín – od 9.00 do 11.00 h chodcom s bielou palicou z celkového počtu 235 áut zastavilo 102 vodičov a 133 ich nezastavilo. Tých policajná hliadka poučila o priestupku s vysvetlením významu a funkcie bielej palice, ktorá je pre nevidiacich a slabozrakých ľudí na priechodoch pre chodcov znamením, že vodič musí zastaviť.

Je dôležité, aby si vodiči uvedomili, že nejde len o bezpečnosť chodcov, ale aj o bezpečnosť samotných vodičov. „Najzraniteľnejšími účastníkmi cestnej premávky sú predovšetkým chodci, ktorí nie sú chránení tak ako ostaní účastníci cestnej premávky, o to viac sú zraniteľní práve slabozrakí a nevidiaci chodci,“ povedal viceprezident Policajného zboru Ľubomír Ábel.

Výsledky akcie Deň bielej palice (65 kB)


Text: -ts/tabu-; Foto: -unss-

Ďalšie
Spoločnosť
Kultúra
Podujatia
7. 12. 2023
Benefičný koncert Vstúpte pohladil dušu

Nezisková organizácia Vstúpte, ktorá sa venuje ľuďom s mentálnym postihnutím v našom meste,…

Zobraziť celý článok
Voľný čas
Spoločnosť
7. 12. 2023
Máme dve klziská

Kzime neodmysliteľne patrí aj korčuľovanie. Tento rok máme vmeste dve klziská – jedno tradičné…

Zobraziť celý článok