11. 3. 2015
Víťazstvo v sabráži stálo Tomáša Vyšvadera päť stehov

Lyžiarske stredisko Donovaly je známou baštou someliérov, sabrážistov a sekáčov amatérov, a tak nečudo, že práve tu sa konali už tretie majstrovstvá Slovenska v sekaní sektov. Vlani boli Malačania úspešní vďaka Marike Sedliakovej, ktorá získala medzi ženami amatérkami titul majsterky SR, a Tomáša Vyšvadera, ktorý sa stal vicemajstrom pre kategóriu profi. Tento rok sa posádka troška zmenila a v kategórii amatér sa zúčastnil milovník vína a bubliniek  Dávid Maďar, ktorý si prišiel na Donovaly odseknúť svoju prvú fľašu. Príležitosti sa chopil ako správny bojovník, vytasil meč a fľašu správne a na prvý šup odsekol. Pódiové umiestnenie mu ušlo len o chĺpok a tvrdým tréningom sa chce pripravovať na ďalší ročník.

Horúcim želiezkom v súťaži bol Tomáš Vyšvader, ktorý to mal vo svojej kategórii oveľa ťažšie. Konkurencia nespí a nápady na sekanie nepoznajú hranice. V prvom kole všetci povinne sekajú rovnakou šabľou a hodnotí sa viacero kritérií, ktoré musí profesionál zvládnuť – od predstavenia fľaše vína cez manipuláciu s fľašou, bezpečnosť, očistenie fľaše, samotné odseknutie, someliérovo vystupovanie a komunikáciu až po uspokojivý celkový dojem.

Do finále postúpili šiesti. Tam už bol spôsob a pomôcka na sekanie výlučne someliérovou voľbou. „Po vyhlásení šiestich finálových sekáčov mi napadla bláznivá myšlienka. Uvedomil som si, že mám na sebe termobielizeň rovnakej značky, ako je v preklade názov reštaurácie, kde pracujem (Pavúk wine restaurant Modra), tak som sa napriek mínusovým teplotám rozhodol sekať len v tomto sporom oblečení. Hrial ma adrenalín a hnacím motorom bola pre mňa túžba konečne vyhrať,“ hovorí Tomáš, ktorý sa nakoniec tešil z víťazstva. Sekal podkovou. Ostatní tiež popustili uzdu fantázii a sekali kadečím od barovej lyžice cez rybací nôž, hovädziu kostru až po dvojchlapovú pílu.

„Na toto víťazstvo si spomeniem vždy, keď sa pozriem na dlaň pravej ruky, kde mi svieti jazva po piatich stehoch,“ dodáva na záver víťaz z Malaciek. „Jednou z cien, ktoré som dostal, bola trojlitrová fľaša sektu Elesko, ktorú som sa rozhodol otvoriť pre divákov a spolusúťažiacich – ako inak, zasa podkovou… Sabráž sa podarila, ale hrdlo bolo mohutnejšie, čo som v tej eufórii neodhadol a prebehol som po ňom dlaňou,“ spomína víťaz a šoumen Tomáš, ktorý tak nakoniec otestoval aj pohotovosť vo vojenskej nemocnici v Ružomberku.

Text: Tatiana Búbelová; Foto: Ivan Piader

Ďalšie
Bezpečnosť
Oznamy
14. 6. 2024
Dnes o 12.00 h bude skúška sirén

V piatok 14. júna sa o 12.00 h na celom území Slovenska uskutoční preskúšanie varovnej siete sirén…

Zobraziť celý článok
Samospráva
Rozvoj
13. 6. 2024
Podcast MALACKY NAHLAS - 7. diel

Vďaka dotácii vyše 1,5 milióna eur sa bude revitalizovať vnútroblok na Záhoráckej. Čo všetko to…

Zobraziť celý článok