17. 9. 2015
Verejné zhromaždenie na Ceste mládeže

V stredu 16. septembra sa na križovatke ulíc Veľkomoravská a Cesta mládeže uskutočnilo približne dvojhodinové verejné zhromaždenie (demonštrácia), ktoré iniciovali obyvatelia mesta. Cesta mládeže bola kompletne uzatvorená. Doprava bola obmedzená aj v križovatkách s ulicami Veľkomoravská a Hviezdoslavova. Na demonštrácii sa počas prvej hodiny zúčastnila približne tridsiatka obyvateľov tejto lokality.

V oznámení o verejnom zhromaždení sa uvádza, že mesto Malacky porušuje Občiansky zákonník tým, že ako “správca komunikácie nezabezpečilo vyriešenie havarijnej situácie a úpravu cestnej premávky a nezrealizovalo ani základné úkony a opatrenia na obmedzenie rýchlosti”.

Vyjadrenie primátora Malaciek Juraja Říhu: „Pri nástupe do funkcie som zdedil  konflikt medzi rodinnými domami a podnikateľskými prevádzkami v tejto lokalite. Jedna strana vyčíta tej druhej obmedzovanie svojho života. Vo februári  som zvolal verejné stretnutie s obyvateľmi dotknutých ulíc, keďže vtedajší tvorcovia petície navrhovali zjednosmerniť Hviezdoslavovu ulicu a na ulici Cesta mládeže inštalovať retardéry. Ukázalo sa, že s týmito opatreniami zásadne nesúhlasia obyvatelia susedných nehnuteľností. Následne som zvolal stretnutie s podnikateľmi z Cesty mládeže, ktorých som osobne požiadal o výluku zásobovania počas nočných hodín, a rokoval s vedením polície o meraní rýchlosti na ulici. Mohol som len apelovať a žiadať, keďže zákon nám neumožňuje ani merať rýchlosť, ani obmedziť premávku podnikateľov, ak majú v lokalite zriadenú prevádzku.”

Mesto už zadalo spracovanie projektovej dokumentácie na úplnú rekonštrukciu Cesty mládeže a dohodlo s Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou aj súbežnú opravu kanalizačného potrubia. „Verejne som dal obyvateľom záväzok, že Cestu mládeže zrekonštruujeme. Odhadujem, že na túto investíciu budeme musieť vynaložiť vyše 400 tisíc eur. Rešpektujem, že dotknutí obyvatelia sa dožadujú riešenia dlhoročného problému aj formou verejného zhromaždenia a chcú týmto spôsobom upozorniť na svoj problém. Len si treba uvedomiť, že ide o nákladnú rekonštrukciu, ktorá zhltne štvorročný rozpočet dávaný v minulosti na opravy ciest. A tých je v podobnom stave viacero, od Juhu až po Riadok. Zvolávatelia zhromaždenia by preto mohli vnímať aj to, že obyvateľov majú Malacky vyše 18 tisíc, rozpočet máme jeden a každý obyvateľ pociťuje svoj problém ako prioritný,” povedal primátor mesta Juraj Říha.

K stavu projektovej dokumentácie na opravu Cesty mládeže sa vyjadril viceprimátor Milan Ondrovič: „Mesto si u Slovenskej správy ciest objednalo meranie a hodnotenie únosnosti vozovky špeciálnym zariadením KUAB. Výsledky merania sa v súčasnosti spracúvajú a približne o týždeň očakávame výsledky. Až na základe výsledkov bude možné rozhodnúť, ako budeme postupovať ďalej.“

Text: N. Jánošová/ludiapremalacky.sk
Foto: N. Jánošová

Ďalšie
Voľný čas
Podujatia
18. 7. 2024
Modelárska šou už tento víkend

Prvé tohoročné letné stretnutie leteckých modelárov sa uskutoční už tento víkend (20. a 21. júla).…

Zobraziť celý článok
Šport
Voľný čas
17. 7. 2024
Cyklotrasy: otázky verejnosti (3)

Náš seriál opravidlách cestnej premávky na cyklotrasách avich okolí pokračuje ďalším dielom. Znovu…

Zobraziť celý článok