3. 9. 2018
Verejné osvetlenie: výpadky aj pokračujúca modernizácia
Viacerí sme v poslednom čase zaregistrovali výpadky verejného osvetlenia. Čo sa deje a prečo? – pýtali sme sa dodávateľa modernizácie osvetlenia i vedenia mesta. Podľa ich informácií výpadky súvisia s kapacitou ističov a s – laicky povedané – postupným „odlaďovaním“ novozapojených svietidiel do sústavy v Malackách. Dôležité teda je, že nejde o systémovú poruchu, ale o dočasnú technickú záležitosť, ktorá sa v blízkej budúcnosti vyrieši.

Aktuálny stav modernizácie verejného osvetlenia

Do aktuálneho projektu boli pridané ešte dve lokality: Cesta mládeže v úseku od Hviezdoslavovej po Veľkomoravskú a časť Záhoráckej ulice pri dolnom kostole. Ďalšou dobrou správou je, že už aj Ulica Duklianskych hrdinov má kompletne nové verejné osvetlenie, čo znamená nielen nové svietidlá, ale aj nové stožiare a kabeláž pod zemou.  
Napriek rozsiahlej modernizácii verejného osvetlenia zostáva ešte niekoľko lokalít, ktoré sa budú opravovať, resp. dopĺňať v budúcnosti. Ide o Cestu mládeže (od Veľkomoravskej po Nový cintorín), Zámockú (pripravuje sa revitalizácia celej zóny, pričom je pravdepodobné, že vzhľadom k historickému významu tejto lokality budú mať svietidlá iný dizajn) a dve zóny na Juhu (revitalizovali sa z eurofondov, preto ich nateraz nemožno meniť). Mesto už má pripravenú projektovú dokumentáciu pre verejné osvetlenie na Brniansku, dve zóny na Štúrovej, Vinohrádok, Továrenskú a Pezinskú. Odhadovaná cena je 800 tisíc eur.

Zastarané rozvody a kabeláž
Veľa havárií sa odstraňuje už teraz, počas modernizácie svietidiel. Pravdou ale je, že malacké verejné osvetlenie v Malackách trpí systémovými nedostatkami v podobe napríklad zastaranej kabeláže. Znamená to, že verejné osvetlenie bude musieť byť prioritou vedenia mesta aj v budúcnosti.

Text: Ľ. Pilzová, foto: MsÚ


Ďalšie
Bezpečnosť
Oznamy
14. 6. 2024
Dnes o 12.00 h bude skúška sirén

V piatok 14. júna sa o 12.00 h na celom území Slovenska uskutoční preskúšanie varovnej siete sirén…

Zobraziť celý článok
Samospráva
Rozvoj
13. 6. 2024
Podcast MALACKY NAHLAS - 7. diel

Vďaka dotácii vyše 1,5 milióna eur sa bude revitalizovať vnútroblok na Záhoráckej. Čo všetko to…

Zobraziť celý článok