23. 10. 2008
Verejná prezentácia návrhov na revitalizáciu parku
V stredu 22. októbra popoludní sa na MsÚ konala verejná prezentácia návrhov na revitalizáciu centrálneho parku. Primátor Jozef Ondrejka sa vyjadril k sťažnostiam k súčasnému vzhľadu parku. Mesto ho v rekonštruovalo v rámci projektu s podporou EÚ, 95% rozpočtu tvorili europrostriedky. To znamená, že ak mesto nechce vrátiť peniaze, minimálne 5 rokov sa nesmie výsledok renovácie zmeniť.

Čo sa týka ďalších zámerov, mesto sa chce vyvarovať nadmerným zásahom a výrubom.  Hlavné slovo dostala autorizovaná architektka Ing. Michaela Mederlyová, ktorá sa zaoberala aj rozširovaním zelene na Záhoráckej ulici a na križovatke. Moderátor František Klíma podotkol, že tému na internete si prečítalo 807 návštevníkov a zanechali tu 37 pripomienok, ktoré sa vyhodnotia a po ich zvážení sa jednotný zámer objaví na webstránke mesta. 

Vízia architektky spočíva vo využití priestoru aj mimo lavičiek, teda vo voľnom prístupe na trávnik, ktorý bude kompletne nový. Ak bude dobre založený a udržiavaný, podľa jej slov to vydrží.  Vyjadrila sa aj k mobiliáru, ktorý bude jednotný, keďže bude od jedného dodávateľa.  V budúcnosti sa vyrúbu ihličnany, ktoré rastú tesne pri múre kostola, a nahradia sa krušpánmi presadenými zo stredu parku. Čo sa týka osvetlenia parku, staré lampy sa odstránia a nahradia novými.

Architektka je proti odstráneniu nášľapných svetiel, ale navrhla farebné fólie, ktoré doladia charakter parku a určite zdôraznia aj čaro vianočnej atmosféry. Kritizovala tiež necitlivo osadené trafostanice. Stará lipa dostane pod korene stimulačné injekcie. V jednom z návrhov je pitná fontána a kvetinový záhon na námestíčku medzi parkom a baštou. Ťažko udržiavateľný trávnik pri pamätníku obkolesí asi 30 –  40 cm vysoký múrik, ktorý poslúži aspoň ako čiastočná bariéra dopravy. Niektorí občania prejavili nesúhlas so vznikom detského ihriska alebo zóny pre športovcov. „V návrhoch nejde ani o cyklotrasu, ani o detské ihrisko. Ide len o optické naznačenie trasy pre cyklistov, prípadne niekoľko prvkov pre deti,“ upozornila architektka.

Projekt bude financovaný z mestských peňazí a najdrahšie budú pravdepodobne vodné prvky. Na celej diskusii sa zúčastnilo šesť občanov, čo bolo jednak dôsledkom nevhodného času a jednak aj prejavom záujmu o túto časť mesta.

Text: S. Šípová, foto: S. Osuský
Ďalšie
Šport
Voľný čas
17. 7. 2024
Cyklotrasy: otázky verejnosti (3)

Náš seriál opravidlách cestnej premávky na cyklotrasách avich okolí pokračuje ďalším dielom. Znovu…

Zobraziť celý článok
Šport
Voľný čas
17. 7. 2024
Klub vodných športov Ocean s kvalifikáciami na majstrovstvá SR

Jarnú časť sezóny ukončil Klub vodných športov Ocean úspešnou kvalifikáciou na majstrovstvá SR…

Zobraziť celý článok