24. 4. 2017
Vánok hľadá novú štatutárnu zástupkyňu
L. Straská: „Vánok opúšťam, ale zostáva tam kus mojej práce a srdca.“  

Materské centrum Vánok v Malackách založilo pred 16 rokmi niekoľko mamičiek na materskej a rodičovskej dovolenke, ktoré sa spolu s deťmi stretávali u jednej zo zakladateliek. Časom založili občianske združenie a to sa rozrástlo do dnešnej podoby. Vánok funguje stále rovnako. Vedú ho mamičky, ktoré sa stávajú členkami a volia si jednu štatutárnu zástupkyňu, tá Vánok „vedie“ spolu s členkami. Momentálne má centrum našliapnuté na peknú budúcnosť: má zaistených sponzorov, ktorých členky prácne získavali. „Mesto Malacky je naším veľkým fanúšikom na čele s primátorom Jurajom ňíhom, čo si nesmierne vážime,“ hovorí nadšene aktuálna, avšak odchádzajúca štatutárna zástupkyňa Vánku Lenka Straská, s ktorou vám prinášame rozhovor.

Prečo sa končí vaše štatutárstvo?
Moje radosti spojené s rodičovskou dovolenkou sa sčasti končia a už teraz sa pripravujem na pracovný život. Moja dcérka v septembri nastúpi do materskej školy a ja sa musím začať starať o to, aby som sa uplatnila na trhu práce. Ako štatutárka končím v závere apríla, avšak do septembra budem aktivačnou pracovníčkou cez úrad práce, a tak budem novej štatutárnej zástupkyni plne k dispozícii a so všetkým jej pomôžem.

Kto by sa mohol stať novým štatutárom?
Štatutárnou zástupkyňou MC Vánok sa spravidla stáva mamička na materskej či rodičovskej dovolenke, ktorá má čas a najmä chuť sa popri dieťatku venovať aj niečomu inému. Taká, čo by chcela využiť svoj potenciál a chcela by sa realizovať, a tiež nezabudnúť, aké je to pracovať. To ale neznamená, že to musí byť za každých okolností mamička na materskej/rodičovskej dovolenke. Mali sme aj zástupkyňu, ktorá sa nechystala do práce, len sa chcela niekde uplatniť a vôbec jej neprekážalo, že to bolo bez finančnej odmeny. Práve v MC Vánok môže mamička získať cenné skúsenosti a možno i priateľstvá na celý život. Cez túto inštitúciu sa jej môžu – podobne ako mne – otvoriť nové dvere.

Čo je úlohou štatutára?
Osobne som považovala za samozrejmosť, že ak som na čele nejakej organizácie, mojou snahou by malo byť čo najlepšie hospodáriť s financiami, šíriť dobré meno a starať sa o Vánok ako o svoju vlastnú firmu. Aj keď to v skutočnosti tak nie je. Vánok patrí všetkým, čo je aj odkazom jeho zakladateliek a nesie sa jeho existenciou už od konca 90. rokov. A práve preto by prístup k nemu mal byť citlivý a úctivý.
Úlohou štatutára je aj stmeľovanie kolektívu mamičiek. Členstvo je o spolupráci, súdržnosti, pomoci, priateľstve. Potom je to už jednoduché: vymýšľať aktivity a diskusie, pozývať rôznych hostí či organizovať pravidelné podujatia, ako sú napríklad burzy alebo Míľa pre mamu.
Vánok však nepracuje len na lokálnej úrovni. Úlohou štatutárky je aj komunikácia s Úniou materských centier.

Kde sa môže záujemkyňa o členstvo či štatutárstvo prihlásiť?

Každá záujemkyňa o členstvo vo Vánku by nás mala navštíviť. Sídlime na Ulici Martina Rázusa 30 v Malackách v areáli Centra voľného času. Informácie o otváracích hodinách a o všetkom, čo mamičky zaujíma, nájdu na www.mcvanok.com. Členkou či štatutárkou vo Vánku sa môže stať mamička z Malaciek, ale aj z okolia.

Na mieste je i rozlúčka… Čo vám práca vo Vánku priniesla?
Toto milé obdobie života ma priviedlo bližšie k mojim pracovným snom. Získala som skúsenosti, bez ktorých by som sa pravdepodobne nikdy nepokúsila naplniť svoje ciele. Naučila som sa obrovské množstvo vecí vrátane komunikácie s úradmi, ale aj s rôznymi ľuďmi. Získala som veľa užitočných kontaktov. Ale najviac si vážim cenné priateľstvá na celý život. Vánok síce opúšťam, ale zostáva tam kus mojej práce a srdca.  

Zhovárala sa: N. Jánošová, foto: -naty-
Ďalšie
Doprava
29. 9. 2023
Prichádza nové dopravné značenie pre chodcov

Kpriechodom pre chodcov pribudnú miesta na prechádzanie Aktuálne stavebné úpravy na hlavnej…

Zobraziť celý článok
Samospráva
29. 9. 2023
Zastupiteľstvo: nové námestie, nová pediatrická ambulancia, dotácia pre…

Vo štvrtok 21. septembra rokovali poslanci mestského zastupiteľstva. Na programe boli ekonomické…

Zobraziť celý článok