25. 2. 2008
V znamení Oscarov

V noci v predvečer jubilejného 80. ročníka odovzdávania cien Americkej filmovej akadémie – Oscar – sa v malackom Kultúrním domečku uskutočnilo nočné premietanie šiestich „československých Oskarových“ filmov. Po krátkom úvode Adriána Hoca o histórii tradície odovzdávania zlatej sošky pustili najznámejší Obchod na korze z roku 1965 s legendárnym Jozefom Krónerom. Premietania sa zúčastnila aj príbuzná herca, ktorá prezradila: „Psa Sekvenca, ktorý vo filme vystupoval, sme mali v Malackách, aby si na neho Jožko pred nakrúcaním zvykol.“ Malačania sa tak dozvedeli, že majú „Oskarového“ psa.

 

Starším bonbónikom boli Menzelove Ostro sledované vlaky (1966). Pred Oskarovým víťazom z roku 1997 – filmom Jana Svěráka Kolja, si diváci pozreli absolventský film Martina Šulíka Staccato, ktorý bol v roku 1987 nominovaný na študentského Oscara. Staccato nahradilo Ropákov, ktorého premietanie by organizátorov (MCK) vyšlo na 400 euro. Po filme Musíme si pomáhať z roku 2000 od Jana Hřebejka sa skončila malacká Oskarová noc krátko po šiestej hodine ráno záverečnými titulkami filmu Ondřeja Trojana Želary. O. Trojan poslal Malačanom na diaľku pozdrav a štedrý bol aj pri dohodovaní zľavy za požičanie filmu.

 

Organizátorov Oskarovej noci prekvapil nízky záujem divákov. Kým počas októbrovej noci v kine bolo predaných 50 permanentiek, teraz to nebolo ani 30. Viac ľudí neprilákali do kina ani kvalitné filmové tituly, ani komfort, ktorý pre ne MCK pripravilo. Bezplatne sa podávala káva a čaj. Počas celej noci bol otvorený bufet, z ktorého rozvoniavali čerstvé pukance.

 

A. Hoc a K. Danihelová prežili ozajstnú Oskarovú noc aj z nedele na pondelok (z 24. na 25. 2.), kedy sa v Los Angeles uskutočnil slávnostný ceremoniál odovzdávania pozlátených Oscarov. V Palace Cinemas v bratislavskom Auparku pozerali priamy prenos z L.A. „Ceremoniál pod dojímavý. Niesol sa v znamení 80. jubilea a bol venovaný všetkým víťazom od roku 1928,“ povedali. Najviac na nich zapôsobila ďakovná reč Češky Markéty Irglovej (19), žijúcej v Anglicku, ktorá získala sošku za najlepšiu filmovú pieseň. “Táto cena je dôležitá pre všetkých nezávislých hudobníkov. Je dôkazom toho, že sny sa môžu splniť. Nebojte sa snívať a dúfať, že nádej nás všetkých spája,” odkázala z pódia česká hudobníčka. Prvého Oscara v histórii vôbec získalo Rakúsko za najlepší neanglicky hovorený film.

Ďalšie
Šport
1. 3. 2024
Mladí stolní tenisti nám robia radosť

Naši talentovaní stolní tenisti majú vposlednom období viacero úspešných vystúpení. Najmladšie…

Zobraziť celý článok
Šport
1. 3. 2024
15 titulov majstrov kraja pre AC Malacky

Pred časom sme informovali oúspešnom vystúpení atlétov AC Malacky počas prvej časti majstrovstiev…

Zobraziť celý článok