21. 2. 2023
V žilách benzín, v génoch jedna stopa: Tobias Kráľ sníva vo veľkom

K veľkým cieľom vedú malé kroky a každodenná drina. Štvrták Tobias Kráľ z Kostolišťa to dobre vie, veď na motorke sedí od svojich troch rokov. Prvé úspechy dosiahol v šiestich a na jeseň sa ako 9-ročný stal vicemajstrom Českej republiky v pretekoch cestných motocyklov v kategórii Mini Moto Junior A. Na majstrovstvách Európy skončil štvrtý za trojicou silných Talianov. Tobi navštevuje cirkevnú školu v Malackách a popritom maká na tréningoch i v posilňovni. Cez víkendy sa preháňa po okruhoch na malej motorke, ktorá bez problémov dosiahne rýchlosť 100 km/h. Teda to platí v lete.

Počas zimných mesiacov ale taktiež nesedí a nečaká na vhodné počasie či na začiatok ďalšej sezóny. Keď sa u nás jazdiť nedá, vyrazí spolu s rodinou do krajín s teplejším podnebím. „Chodíme trénovať aj do Talianska, kde sú  podmienky skoro celú zimu priaznivé na tréning vonku,“ opisuje zimnú prípravu hrdý tato Stanislav Kráľ.

Práve v zime sa talentovaný pretekár namaká najviac. Tréningy v posilňovni, na plavárni, ale aj na motorke v hale, a keď počasie dovolí, tak aj na asfalte či v teréne s terénnou motorkou. Počas zimných mesiacov má napriek bohatému tréningovému vyťaženiu prioritu škola. Celosezónne pretekanie a cestovanie odsúvajú síce školu na druhú koľaj, no po sezóne Tobi dobieha vymeškané.

Gény v jednej stope

Nepochybne je pre Tobiho motorka koníčkom, ale od domáceho fandenia pred telkou k skutočnému pretekaniu na ozajstnej motorke je veľmi ďaleko. Keď to ale máte zapísané v génoch, až taká diaľka to nebude. Patronát nad Tobim a jeho dráhou športovca na motocykloch má nepochybne otec. Motorky majú radi obaja rodičia, ale aj tu platí, že za prameňom treba ísť ešte hlbšie do minulosti. Korene lásky k jednej stope siahajú k obom Tobiho dedom. Obaja dedovia akýmsi spôsobom pričuchli k motocyklovým pretekom,“ rozpráva otec. „Dedo z manželkinej strany jazdil na amatérskych pretekoch a motorom sa venoval celý život až dodnes. Môj otec pretekal v rokoch 1972 až 1978 za malacký motocyklový Klub. Jazdil v dvoch kategóriách, 50 c a 125 c. Mal viacero úspechov, ale vyzdvihnem 1. miesto na domácej trati v Malackách na majstrovstvách Slovenska v roku 1972 v triede 125 cm³, 2. miesto v roku 1976 v 50 c a o rok neskôr 2. miesto v triede 50 c. Takže motocyklová krv prúdi Tobimu v žilách z oboch strán,“ vysvetľuje Tobiho otec.

Veru, aj Malacky majú svoju nezanedbateľnú motocyklovú históriu. Hoci je to už dávno, symbolika Tobiho úspechov prameniacich z malackej minulosti je sympatická. Motocyklový šport sa dnes veľkej podpore štátu tešiť nemôže, a tak je vývoj talentov skôr v rukách rodičov. Keď sa ale stretne ich odhodlanie s láskou dieťaťa k športu, nemusí sa to skončiť len pri zaprášených medailách z detských čias.

Tobi sníva vo veľkom

Pretekanie ho veľmi baví. Ako sám vraví: „Na trati do toho všetci dávajú maximum. Až tam sa ukáže, ako je jazdec pripravený a ako si rozumie s motorkou.“ Najviac si užíva zákruty a, samozrejme, víťazstvá a darčeky, ktoré k tomu patria. Jeho vzorom je španielsky jazdec a aktuálny majster sveta v kráľovskej Moto GP Marc Marquez. Práve vrcholný svetový šampionát Moto GP je Tobiho veľkým cieľom. Cesta až tak vysoko je dlhá a plná útrap, no tato Tobiho od malička učí nikdy sa nevzdávať a tvrdo makať.

K tomuto športu, tak ako k mnohým ďalším, patria aj pády, akurát tu môžu byť bolestivejšie. Skôr než Tobi sa však boja tí naokolo: „Samozrejme, pády prichádzajú, ale ako sa hovorí: kto nepadá, nezrýchli. Zranenia prichádzajú aj u Tobiho a skončili sme už aj v nemocnici, ale ďakujeme Bohu, že zatiaľ nás nič vážne nepostihlo a obišlo sa to len s pár modrinami. Ale to patri ku každému tvrdému športu. Chlapci a dievčatá majú a musia mať špičkové oblečenie, ktoré chráni každú časť detského tela. I tak sa ale každý rodič v určitom smere obáva o svoje dieťa, no najťažšie to prežívajú mamy a babky. Otcovia svoje obavy vedia lepšie skrývať,“ uznáva S. Kráľ.

Tobimu Kráľovi držíme palce do nasledujúcich sezón a želáme, nech sa mu splnia všetky menšie i tie najväčšie sny.

Text: J. Hargaš, foto: S. Kráľ

Ďalšie
Rozvoj
Cykloturistika
24. 6. 2024
Rozvoj cyklodopravy je naším spoločným cieľom

Podpora bezpečnej cyklodopravy bola hlavným cieľom cyklojazdy Malackami, ktorá sa konala vsobotu 8…

Zobraziť celý článok
Práca
Oznamy
21. 6. 2024
MsCSS hľadá pomocnú silu do kuchyne

Zamestnávateľ: Mestské centrum sociálnych služieb MalackySídlo: 1. mája 9, 901 01 MalackyPracovné…

Zobraziť celý článok