24. 4. 2024
V Zámockom parku rastie prezidentský platan

Slovenský strom roka, Pálffyovský dub spomienok, má nového prominentného suseda – platan javorolistý, ktorý zasadila prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. Mladý stromček spolu s ďalšími pribudol do Zámockého parku pri príležitosti Dňa Zeme.

            Prezidentka to k nám zo svojho rodného Pezinka nemá ďaleko, a tak prisľúbila, že si svoj stromček príde v budúcnosti pozrieť. „Veľmi rada prídem, avšak musí prejsť viac času, aby bolo vidieť, či sa mu darí.“

            Ďalšie mladé stromčeky v Zámockom parku vysadili primátor mesta Juraj Říha, generálny riaditeľ štátneho podniku Vojenské lesy a majetky SR Ján Jurica, riaditeľ odštepného závodu Vojenských lesov a majetkov SR Malacky Jozef Bittara a poradca prezidentky pre životné prostredie Norbert Kurilla.

            Z. Čaputová neobišla ani slovenský Strom roka 2023, vyše 500-ročný Pálffyovský dub spomienok, ktorý osobne podporila v ankete Európsky strom roka.  „Je nádherný, je majestátny, a predovšetkým je symbolickou pamäťou všetkých udalostí, ktoré sa udiali počas jeho života. Želám mu, aby sa mu darilo ďalšie stáročia, pretože potenciálne sa môže dožiť ešte raz toľko. Blahoželám Malackám k víťazstvu na slovenskej úrovni. To, že sa dostal aj do európskej súťaže, je skvelé.“

            Počas soboty 20. apríla pribudlo na Záhorí vyše 6-tisíc stromov. Časť z nich vysadila práve Z. Čaputová spolu so svojimi kolegami z prezidentskej kancelárie a pracovníkmi vojenských lesov. Od roku 2021 už takto vysadili v rôznych lokalitách Slovenska vyše 12-tisíc stromov, čo predstavuje plochu približne šiestich futbalových ihrísk. Tradícia sadenia stromov je kompenzáciou za následky na životné prostredie, ktorý pri výkone prezidentského úradu spôsobujú najmä lety na pracovné cesty. „Verím, že zasadeným stromom sa bude dariť minimálne tak ako Pálffyovskému dubu spomienok, ktorý sa právom stal Stromom roka 2023,” dodala prezidentka.

30 minút s prezidentkou       

            Na začiatku bol telefonát. „Dobrý deň, tu je kancelária prezidentky. V sobotu 20. apríla máme program vo vojenských lesoch pri Malackách, avšak pani prezidentka by sa aspoň nakrátko rada zastavila vo vašom meste.“

            Ako naplniť program prezidentky v Malackách, hoci iba krátky? S primátorom Jurajom Říhom a kolegom Kamilom Ftáčnikom sme sa rozhodli pre Zámocký park.  

            V sobotu predpoludním, presne o 9.30 h, zastala pred kaštieľom čierna limuzína. Vystúpila: krásna, prirodzená, usmiata. Čierna vetrovka, rifle, športové topánky, vlasy hladko sčesané do chvosta.

            Čo všetko sa dá stihnúť za 30 minút? Privítanie primátorom, zasadenie mladého stromu, zastavenie pri Pálffyovskom dube, krátka prechádzka s výkladom po Zámockom parku, fotografovanie sa s Malačanmi. O 10. hodine – na minútu presne – dal nekompromisný protokolista pokyn k odchodu.

            Pani prezidentka, ďakujeme nielen za návštevu, ale najmä za slušnosť a dôstojnosť, s akou vykonávate svoj mandát. Denne dokazujete, že slušnosť nie je slabosť. Dovolím si parafrázovať slová, ktoré ste pred časom povedali pri inej príležitosti: slušnosť je síce tichá a nenápadná, ale je schopná robiť zmeny a treba v ňu veriť vždy, keď stojíme na hodnotových križovatkách.

Ďakujeme, pani prezidentka.

Text: Ľ. Pilzová, foto: S. Osuský, K. Ftáčnik

Ďalšie
Cestovný ruch
22. 5. 2024
TIK je na novom mieste

Turisticko – informačná kancelária mesta už sídli na novej adrese: v pavilóne na Námestí u…

Zobraziť celý článok
Šport
22. 5. 2024
Futbalisti zobrali bod lídrovi

A-tím Žolíka získal zvýjazdu do Zvolena sympatický bod, keď proti priebežnému lídrovi tabuľky…

Zobraziť celý článok