Počas prvého aprílového týždňa sa v Zámockom parku realizovali arboristické práce, ktorých výsledkom bola výsadba mladých stromov a likvidácia kmeňov už dávnejšie vypílených starých stromov. Náhrada starých umierajúcich stromov za mladé vyrastené stromčeky tak pokračovala ďalšou fázou.
Mladé odrastené stromy sa do Zámockého parku naposledy vysádzali v novembri minulého roka. Kým vtedy ich bolo niekoľko kusov, teraz ich je spolu 63 – prevažne pagaštany, borovice čierne, duby cerové, duby červené, buky lesné červené, lipy veľkolisté a javory mliečne. Stromy sú vysádzané s oporou a dobre na nich vidieť čerstvé puky.
„Výsadba je lokalizovaná predovšetkým na ľavej strane hlavného chodníka od Čiernej brány (pri slimáku) smerom k Bielej bráne (na Duklianskych hrdinov), teda na miestach, kde sa v minulých rokoch muselo vyrúbať väčšie množstvo nebezpečných stromov. Zvyšky starých kmeňov pracovníci vyrezávali motorovými pílami a špeciálnou, na diaľku ovládanou frézou ich likvidovali až pod úroveň povrchu,“ informoval referent životného prostredia MsÚ Malacky Kamil Ftáčnik.
Následne zamestnanci Tekosu v priebehu mesiaca vybavia mladé stromčeky závlahovými vakmi, ktoré im umožnia prežiť aj prípadné suché letné obdobie tak, aby sa mohli poriadne zakoreniť a ďalej prosperovať. Závlahové vaky už dostala väčšina stromov, ktoré boli počas jesene vysadené v rôznych lokalitách po celom meste.
„Konkrétne miesta výsadby stromov ako i skladba drevín neboli náhodné, zodpovedajú Štúdii obnovy Zámockého parku vypracovanej autorizovaným krajinárskym architektom Přemyslom Krejčiříkom. Cieľom je okrem iného zvýšiť aktuálnu druhovú pestrosť i farebnosť stromov a prinavrátiť Zámockému parku podobu, ktorú mal v dávnejšej minulosti,“ dopĺňa K. Ftáčnik.
Text a foto: J. Hargaš
Spomíname na profesora Antona Gútha
So zármutkom sme prijali správu, že 14. mája tohto roka nás opustil hrdý Záhorák, lekár Anton…
Atléti sa presadzujú aj vonku
Atletická halová sezóna je za nami. Pretekári z AC Malacky úspešne odštartovali preteky na…