30. 3. 2023
V knižnici sa tešia veľkému záujmu školákov

Marec – mesiac knihy. Túto definíciu si iste pamätáte aj vy zo svojich detských či študentských čias. Vzťah ku knihám a čítaniu si budujeme od mala. Malacká knižnica fungujúca pod Mestským centrom kultúry sa stará o to, aby si naši školáci vytvorili pozitívny vzťah k čítaniu. Už po niekoľkýkrát pripravujú zážitkové čítanie pre materské školy a čítanie spojené s interaktívnymi úlohami vychádzajúce z textu danej knihy pre školákov od 1. až po 9. ročník. Podujatia v knižnici sa tešia takej obľube, že každý deň navštívi knižnicu minimálne jedna trieda. Čítania majú naplánované až do 19. mája.

Knižnicu navštevujú prevažne deti z malackých škôl, ale prišli už aj drobci z Kostolišťa a Malých Levár. Od začiatku marca doposiaľ navštívilo knižnicu viac ako 400 detí. Okrem organizovaných čítaní pre školy a škôlky zaviedla knižnica aj cyklické čítania pre verejnosť – každý prvý pondelok v mesiaci hlasné čítanie z knihy pre mladších školákov My čítame, vy počúvate, a každú prvú stredu v mesiaci si môžete užiť čítanie s maňuškami Čítanie pre najmenších.

Okrem spomínaných aktivít sa v knižnici uskutočnila aj beseda s Andreou Kellö Žačokovou, autorkou populárno-náučných publikácií pre deti a mládež (Superženy, Slovenskopédia, Vitaj v múzeu). Žiači 4. ročníka sa dozvedeli ako vzniká kniha.

Malých školákov vo veku od 6 do 10 rokov čaká vzrušujúci program na podujatí Noc s Andersenom. Uskutoční sa v piatok 31. marca. Tentoraz síce deti nebudú spať v knižnici, ale aj tak si približne do 22. hodiny užijú kopec zábavy. Témou sú filmové rozprávky. Bude aj vyhlasovanie detského kráľa čitateľov – dvaja čitatelia z detského oddelenia, ktorí mali uplynulý rok najviac výpožičiek, dostanú diplom a knižné ceny. Podujatie je totiž určené len pre členov knižnice.

Podujatie Noc s Andersenom vzniklo v Čechách ešte v roku 2000 ako podpora detského čítania pri príležitosti výročia narodenia dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena. Neskôr sa do akcie začali zapájať aj okolité krajiny – Slovensko, Poľsko, Rakúsko, Slovinsko i Nemecko. V niektorých knižniciach deti aj prespia.

Do 30. apríla je v ponuke knižnice aj obrazovo-textová výstava Život a tvorba Kristy Bendovej, ktorá vznikla pri príležitosti 100. výročia narodenia tejto obľúbenej spisovateľky a autorky detských knižiek.

Text: N. Jánošová, foto: -nj-, -jh-, MCK

Ďalšie
Šport
28. 2. 2024
Žiačky hádzanárky obstáli v medzinárodnej konkurencii

Staršie imladšie žiačky spojeného družstva Strojár Malacky/ŠKH Rohožník sa zúčastnili na…

Zobraziť celý článok
Životné prostredie
28. 2. 2024
Strom roka dostal ošetrenie

Počas februára sme hlasovali vankete Európsky strom roka 2024 za náš dub zo Zámockého parku.…

Zobraziť celý článok