20. 1. 2020
V galérii opäť ožil svet bábik
Bábiky, kočíky, tradičné odevy z exotických krajín, mlynčeky či petrolejové lampy. Tým všetkým sa môžu pokochať návštevníci už druhej výstavy bábik a kočíkov v Malackách, tentoraz na tému Letom svetom. Slávnostné otvorenie výstavy sa konalo vo štvrtok 16. januára v galérii Mestského centra kultúry (MCK). Svoje exponáty na nej predstavili PhDr. Mária Orgoňová a Peter Červenka. 

Vernisáž spestrila recitácia Básničky o bábike Barborke v podaní dvojice škôlkariek z Materskej školy v Malých Levároch a hudobné vystúpenie členov detského folklórneho súboru Leváranek z Veľkých Levár. Exponáty zaujmú nielen deti, ale aj dospelých. Tí si vďaka nim zaspomínajú na detské časy. 

Ako sme už naznačili, výstava je venovaná hlavne bábikám a kočíkom. Návštevníci si môžu prezrieť celkovo 206 bábik z 26 krajín sveta. Najstarším vystaveným kočíkom je drevený kočík z roku 1890. Špeciálne – len na vernisáži – si mohli návštevníci prezrieť bábiky z minulého storočia (napríklad jednu ako podobizeň Anny Kareniny) a domček pre bábiky. Okrem toho sa autori rozhodli rozšíriť výstavu aj o mlynčeky, petrolejové lampy a tradičné odevy z rôznych kútov sveta (Jordánsko, Mexiko, Egypt, Rakúsko, Maroko atď.). 

Záľube zbierania a renovovania bábik a kočíkov podľahli M. Orgoňová a P. Červenka len pred štyrmi rokmi. Táto výstava bola už ich siedma v priebehu troch rokov a každá z nich je originálna. Prvá sa uskutočnila v MŠ v Malých Levároch v roku 2017. 

Poškodené kočíky neupravujú do novodobej podoby. Materiál sa snažia prispôsobiť dobe, v ktorej sa kočík používal. Bábiky a kočíky staré šesťdesiat až sto rokov sa už nedajú len tak kúpiť. „Preto sme radi aj za bábiky, ktoré nám prídu bez ruky, bez nohy. My ich dáme dokopy,“ dodáva M. Orgoňová. 

Cieľom dvojice vystavovateľov je vytvoriť stálu expozíciu obmenenú len podľa ročného obdobia. Ako na záver povedala M. Orgoňová: „Robíme to nielen preto, že nás to veľmi baví, ale aj preto, že odovzdávame niečo novej generácii.“ 

Výstavu si môžete pozrieť v galérii MCK každý pracovný deň od 9.00 h do 17.00 h a v sobotu za prítomnosti vystavovateľov M. Orgoňovej a P. Červenku od 9.00 h do 12.00 h. Potrvá do 7. marca a srdečne vás na ňu pozývame. 

Text a foto: P. Arpášová  
Ďalšie
Spoločnosť
21. 3. 2023
Farebný deň

21. marec je Svetovým dňom Downovho syndrómu. Ľudia si vtento deň obliekajú ponožky rôznych…

Zobraziť celý článok
Spoločnosť
Školstvo
21. 3. 2023
Zápis do 1. ročníka základných škôl

Mesto Malacky a riaditeľstvá základných škôl v Malackách oznamujú, že zápis na plnenie…

Zobraziť celý článok