12. 9. 2013
V Albertirši rastie záhorácka borovica

Partnerské mesto Malaciek Albertirša oslavovalo uplynulý víkend 10. výročie získania štatútu mesta a 15. výročie partnerstva s francúzskym mestom Bourg-Saint Andeol. Súčasťou osláv bolo slávnostné otvorenie nového mestského parku. Všetky partnerské mestá priniesli do Albertirše pri tejto príležitosti strom typický pre svoje mesto či región.

Delegácia Malaciek darovala borovicu čiernu. „Výber sa odvíjal od myšlienky, že strom má byť charakteristický pre túto oblasť. Pre Záhorie je síce typická borovica lesná, ale tá je nevhodná ako solitér do parku. Preto sme vybrali borovicu čiernu, ktorá je do parku vhodnejšia,“ objasnila výber stromu Mária Gajdárová, referentka správy zelene v Malackách.

V parku bol slávnostne odhalený aj kameň s mapou Maďarska a vzdialenosťami k partnerským mestám. Z Albertirše do Malaciek je to presne 300 kilometrov. Albertirša je mestečko v Maďarsku, kde dodnes žijú potomkovia Slovákov, ktorí sa kedysi natrvalo presídlili zo Slovenska na Dolnú zem. Konkrétne išlo o Slovákov zo Zvolenskej Slatiny a okolia.

Albertirša, respektíve jej pôvodná časť Alberti, je rodiskom Samuela Tešedíka, agrárneho reformátora Uhorska. A práve poľnohospodárske obchodné styky boli aj na začiatku kontaktov Albertirše  s Malackami. V roku 1992 boli podpísané dokumenty o partnerstve a Albertirša sa stala prvým zahraničným partnerom Malaciek.


Text, foto: -mija-

Ďalšie
Bezpečnosť
Oznamy
14. 6. 2024
Dnes o 12.00 h bude skúška sirén

V piatok 14. júna sa o 12.00 h na celom území Slovenska uskutoční preskúšanie varovnej siete sirén…

Zobraziť celý článok
Samospráva
Rozvoj
13. 6. 2024
Podcast MALACKY NAHLAS - 7. diel

Vďaka dotácii vyše 1,5 milióna eur sa bude revitalizovať vnútroblok na Záhoráckej. Čo všetko to…

Zobraziť celý článok