19. 9. 2012
Už dnes to vypukne!

Už dnes 19. septembra sa v Malackách začne divadelný sviatok. Reč je o piatom ročníku divadelného festivalu Zejdeme sa na hambálku.

Divadelné zahriatie sa pre hercov i divákov uskutoční už o 10.00 h, kedy Štúdio mladých DNH zahrá predstavenie Radúz a Mahuliena pre školy. Zahrievať sa budú aj členovia LDO ZUŠ, ktorí o 17.00 h v Spoločenskom dome  predstavia hru bratov Čapkovcov – Adam Stvoriteľ. No a slávnostné otvorenie festivalu je naplánované na 19.00 h v Kultúrním domčeku pred hrou Štúdia mladých DNH – Radúz a Mahuliena, ktorá je večer pripravená pre širokú verejnosť.

Festival sa bude konať až do pondelka 24. septembra. Počas týchto dní uvidíte zaujímavé inscenácie, známych i neznámych hercov a tiež sprievodný program.


N. Slobodová


Zejdeme sa na hambálku v číslach


• 2300 divákov navštívilo minuloročný festival Zejdeme sa na hambálku. Počas neho sme mali možnosť vzhliadnuť celkovo až 16 rôznych akcií.
• 14 divadelných súborov sa zíde na piatom ročníku festivalu. Medzi nimi nebudú chýbať profesionálne ani ochotnícke divadlá, pričom sa okrem „dospelákov“ predvedú aj detské a mládežnícke súbory.
• 2 minúty budú mať na prípravu scénky účastníci improvizačnej súťaže Boj o veľký hambál a rovnaký počet minút budú mať aj na jej predvedenie. Do tejto súťaže sa môže prihlásiť každý, kto má odvahu a chuť vyskúšať si divadelné dosky – stačí prísť v sobotu 22. septembra o 21.00 h do Spoločenského domu MCK.
• 2007 – rok, kedy to všetko začalo. Festival Zejdeme sa na hambálku odštartoval nultým ročníkom, ktorý otvorilo predstavenie Ženský zákon v záhoráčtine. Po boku malackých ochotníkov si v ňom vtedy zahrala herečka Mária Kráľovičová.
• 5 rôznych predstavení budú vidieť počas festivalu škôlkari a školáci z malackých škôl, takže deti sa môžu tešiť na kultúrny zážitok počas vyučovania.
• 24. septembra o 19-tej hodine sa bude konať predstavenie súboru Squat. Vďaka tomu môžeme vidieť na živo známe tváre z televíznej obrazovky – Maštalíra, Kobielskeho a Bystrianskeho, ktorí predvedú svoje herecké schopnosti v divadelnej hre Rozhodcovia.
• 6 dní bude tento rok trvať festival, teda z pôvodných štyroch dní sa natiahol na dlhšie časové obdobie, aby sme mali viac času na vychutnanie divadelných predstavení aj sprievodného programu.
• 10 detí a mládežníkov so zdravotným postihnutím si zahrá v inscenácii O zelenej svinke, ktoré režírovali Renáta Biksadská a Mária Vinceková.
• 3 české súbory pricestujú tento rok do Malaciek, aby sa „zešli na hambálku“.
• 16.00 – o tomto čase sa v nedeľu 23. septembra bude v Spoločenskom dome MCK po prvýkrát konať akcia s názvom Veršobranie. Môžeme sa tešiť na stretnutie s najlepšími malackými recitátormi, ktorí nás reprezentovali na celoslovenských súťažiach od roku 1980 až po súčasnosť.
• 4 – celkový počet miest, na ktorých sa bude odohrávať festival. Divadelné predstavenia si môžeme vychutnať v Kultúrním domčeku (kine na Hviezdoslavovej ulici) a v Spoločenskom dome MCK. V Galérii MCK sa bude konať výstava Divadelného ústavu Bratislava – Putovanie do krajiny zázračno. Štvrtým festivalovým miestom bude priestor pred Spoločenským domom MCK, kde sa bude v prípade priaznivého počasia odohrávať sobotňajší výtvarno-divadelný park pre deti.
• 25 € stojí permanentka, ktorá platí na všetky divadelné inscenácie festivalu okrem pondelňajšieho predstavenia Rozhodcovia.
• 21. októbra – dovtedy bude trvať výstava Divadelného ústavu Bratislava Putovanie do krajiny zázračno, ktorá bude v priestoroch Galérie MCK.


Generálnym partnerom piateho ročníka Zejdeme sa na hambálku je HB Reavis. Festival je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a Bratislavského samosprávneho kraja. Organizátormi sú Mestské centrum kultúry v Malackách a Divadlo na hambálku.

-ts-

Ďalšie
Šport
15. 4. 2024
Úspešná súťaž karate v Malackách

Karate klub TJ Strojár Malacky aj tento rok organizoval regionálnu súťaž spodporou Asociácie…

Zobraziť celý článok
Samospráva
Oznamy
15. 4. 2024
Stavebný úrad je oddnes do stredy zatvorený

Oznamujeme verejnosti, že z dôvodu školenia je od pondelka 15. apríla do stredy 17. apríla…

Zobraziť celý článok