15. 6. 2023
Úspechy najmenších atletických talentov

Súťažná atletická sezóna vonku na dráhe sa už rozbehla. Naši najmenší atléti v nej dosiahli niekoľko výnimočných výsledkov na úrovni kraja, s perspektívou štartov a úspechov v ďalších fázach súťaží.

Školské maratónske hry

Žiaci ZŠ Záhorácka zvíťazili vo finále súťaže Školské maratónske hry 2023. Družstvo v zložení Metod Benka, Karolína Valianová, Ivan Vričan, Sára Polláková a Erik Alexander Šimek zvládlo disciplíny z celosvetového programu „Kids´ Athletics“ zo všetkých zúčastnených družstiev najlepšie a vybojovalo prvenstvo.

Vo finále súťažilo 30 najlepších družstiev z okresov Malacky, Pezinok, Senec a zo všetkých obvodov Bratislavy. Súťažilo sa štafetovou formou v prekážkovom behu, v hode medicinbalom z kľaku, v prekážkovej dráhe, v skoku do diaľky z miesta, v behu a skokoch cez olympijské kruhy a v tímovej štafete na 5 x 200 m.

K dosiahnutému úspechu výraznou mierou prispeli aj Júlia Januš a Filip Závadský, ktorí boli súčasťou tímu pri triumfe v základnom kole súťaže a vybojovali postup zo základného kola.

Štvrťfinálové kolo Čokoládovej tretry

V štvrťfinálovom kole Čokoládovej tretry Slovensko nazbierali členovia prípravky AC Malacky 8 pódiových umiestnení (3x zlato, 3x striebro a 2x bronz). Právo štartu v slovenskom finále Čokoládovej tretry (15. – 16. jún, Košice) si zabezpečilo až 11 našich najmenších.

V behu na 100 m dosiahol druhý najrýchlejší čas Pavol Petrovič (17,63 s), štvrtý finišoval Alfréd Šulík (17,92 s) a ako šiesty Marek Makyta (18,68 s). Na 7. priečke na 200 m dobehla Júlia Januš (34,85 s). Z postupu na 300-ke sa radovalo až kvarteto Malačanov: Richard Mráz zvíťazil (46,74 s), Viliam Straský získal striebro (47,36 s), Oliver Šmida bol piaty (50,69 s) a Erik Alexander Šimek siedmy (51,10 s). V rovnakej disciplíne dievčat zaznamenala druhý najlepší výkon Amélia Zelenáková (49,91 s). V hode raketkou zvíťazil Viliam Straský (43,11 m), tretí najdlhší pokus súťaže dosiahol Richard Mráz (39,25 m) a do postupovej osmičky sa zmestil aj Oliver Šmida (36,30 m). V raketke dievčat dosiahla najdlhší pokus súťaže Amélia Zelenáková (32,78 m), tretia bola Romana Habová (28,50 m) a ôsma Izabela Lukáčková (26,27 m). S výnimkou Mareka Makytu (ZŠ Dérera, Malacky), sú všetky deti členmi AC Malacky.

Krajské kolo P-T-S

Družstvo staršej prípravky AC Malacky v zložení Teodor Janko, Izabela Lukáčková, Viliam Straský, Erik Alexander Šimek, Oliver Šmida a Amélia Zelenáková zvíťazilo v krajskom kole atletickej všestrannosti Detská P-T-S. Zároveň si vybojovali postup do republikového finále.

Dominovali až v piatich zo šiestich súťažných disciplín. Najlepšie výkony dosiahli  v skoku do diaľky z miesta, v hode vortexom, v prekážkovom behu, v hode medicinbalom vzad a v 6-minútovom vytrvalostnom behu. Druhá priečka im patrila v štafete.

V nepostupovej, mladšej kategórii prípravky, sa na veľmi peknej 2. priečke umiestnilo družstvo AC Malacky A: Michaela Ambrová, Bianka Boráková, Alfréd Šulík a Amélia Šulíková.

Republikové finále P-T-S

Prípravka AC Malacky následne zvíťazila v celoslovenskom finále atletickej všestrannosti. Na zrekonštruovanom atletickom štadióne v Dolnom Kubíne sa uskutočnilo republikové finále súťaže Detská P-T-S.

Naši najmenší atléti dokázali v tejto súťaži vyhrať už po šiestykrát a z toho piaty raz za sebou! Víťazný tím v zložení Teodor Janko, Richard Mráz, Izabela Lukáčková, Viliam Straský, Oliver ŠmidaAmélia Zeleňáková dosiahol najlepšie výkony zo všetkých zúčastnených družstiev v prekážkovom behu, v skoku do diaľky, v hode medicinbalom vzad, v hode vortexom a v 6-minútovom vytrvalostnom behu. Piaty najrýchlejší výkon zaznamenali v štafetovom behu.

Krajské kolo základných škôl

V krajskom kole v atletike ZŠ dominovali školy z Malaciek, ktoré si súčasne zabezpečili postup do celoslovenského finále súťaže (13. – 14. jún, Šamorín).

So ziskom 570 bodov zvíťazilo družstvo ZŠ Záhorácka: Juraj Hlaváč, Matias Michalovič, Tomáš Měšťan, Alessandro Perin, Tomáš Sámel a Teodor Volek. V súťaži jednotlivcov dosiahol T. Volek dve prvenstvá – na 60 m (7,33 s) a v skoku do diaľky (533 cm). Dvakrát druhý bol T. Sámel vo vrhu guľou (10,69 m) a v hode vortexom (60,85 m). Štafeta chlapcov ZŠ Záhorácka na 4 x 60 m dobehla prvá za 30,68 s.

Rovnako úspešné v tímovej súťaži boli aj žiačky ZŠ Dr. J. Dérera so ziskom 475 bodov, v zložení Anna Adela Cormanová, Ida Pullmanová, Nela Stašková, Daniela Strelecká a Ema Vajdová. Zvíťazili N. Stašková v skoku do diaľky (459 cm) a  na 800 m (2:40,67 min)  a A. A. Cormanová v hode vortexom (48,75 m). Strieborné medaily získali I. Pullmanová vo vrhu guľou (8,56 m), D. Strelecká v hode vortexom (45,75) a štafeta na 4 x 60 m (34,98 s) .

Všetkým deťom k dosiahnutým úspechom srdečne blahoželáme, ďakujeme im za vzornú reprezentáciu škôl i mesta a budeme im držať palce v celoslovenských kolách!

Text: P. Filip, foto: AC Malacky

26. 7. 2024
Záhoráci poznajú plán prípravných zápasov. Súperi sú aj zo zahraničia

Záhoráci Stupava/Malacky už zarezávajú v príprave na novú extraligovú sezónu aj s novými posilami.…