22. 12. 2020
Urgentný príjem v malackej nemocnici sa podarilo zachrániť
Ústavná pohotovostná služba (tzv. urgent) v  Nemocnici Malacky bude pokračovať aj v budúcom roku. O zachovanie služby bojovalo mesto Malacky aj Bratislavský samosprávny kraj niekoľko mesiacov. Ministerstvo zdravotníctva vyhovelo žiadosti samosprávy a spustilo legislatívny proces, výsledkom ktorého má byť zaradenie Nemocnice Malacky do pevnej siete poskytovateľov urgentného príjmu 1. typu.

  „Mesto Malacky opakovane a jasne deklarovalo svoj nesúhlas s avizovaným zrušením urgentu od 1. januára. Na jeho zachovanie vyzývalo aj mestské zastupiteľstvo. Zrušením urgentu by sa totiž  zásadne obmedzila zdravotná starostlivosť nielen pre Malačanov, ale aj pre desaťtisíce obyvateľov nášho regiónu. Spoločne s bratislavskou župou sme sa opakovane obracali na štát so žiadosťou o pomoc. Som veľmi rád, že kompetentní pochopili potrebu tejto služby pre obyvateľov, a nehodili nás cez palubu. Ďakujem županovi a jeho spolupracovníkom, ministerstvu zdravotníctva, poslancom mesta Malacky i obyvateľom, ktorí sa zomkli a pomohli urgent udržať,“ skonštatoval primátor Malaciek Juraj Říha. „Je to veľmi dobrá správa pre obyvateľov Dolného Záhoria. Podarilo sa nám nájsť zhodu všetkých aktérov, aby tzv. urgent zostal fungovať aj po 1. januári 2021. Za to patrí veľké poďakovanie ministerstvu zdravotníctva, mestu Malacky aj prevádzkovateľovi malackej nemocnice,“ doplnil predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.
 
Ústavná pohotovostná služba prijíma pacientov s vážnymi ochoreniami, v akútnom a život ohrozujúcom stave v čase od 22.00 h do 6.00 h. Bratislavská župa, ktorá niekoľko rokov tzv. urgent dotovala, už nevedela finančne pokryť neustále sa zvyšujúce finančné náklady na jeho prevádzkovanie. Nemocnica Malacky preto pôvodne oznámila, že služba sa 31. decembra tohto roka skončí. Kraj a mesto opakovane žiadali ministerstvo zdravotníctva, aby Malacky zaradilo do tzv. pevnej siete urgentov 1. typu, ktoré sú financované paušálnymi platbami od zdravotných poisťovní.
 
Ministerstvo zdravotnícka už informovalo bratislavskú župu, že v polovici decembra spustilo legislatívny proces, ktorého výsledkom bude doplnenie pevnej siete poskytovateľov urgentu. Sieť by sa podľa rezortu mala rozšíriť o Nemocnicu Malacky, aby tak zostala služba dostupná pre pacientov s náhlou zmenou zdravotného stavu alebo v život ohrozujúcich situáciách.
 
Predpokladaný termín zaradenia Nemocnice Malacky do tzv. pevnej siete poskytovateľov urgentu 1. typu je podľa ministerstva zdravotníctva 1. február. Aby sa poskytovanie služby neprerušilo, v prechodnom období  počas januára ju bude naďalej dotovať župa. BSK už požiadal spoločnosť Nemocničná, a. s. (prevádzkovateľa Nemocnice Malacky), o predĺženie Zmluvy o poskytovaní ústavnej pohotovostnej služby pre región Malacky a okolie do 31. januára 2021.
 
BSK/-red- 
Ďalšie
Spoločnosť
21. 3. 2023
Farebný deň

21. marec je Svetovým dňom Downovho syndrómu. Ľudia si vtento deň obliekajú ponožky rôznych…

Zobraziť celý článok
Spoločnosť
Školstvo
21. 3. 2023
Zápis do 1. ročníka základných škôl

Mesto Malacky a riaditeľstvá základných škôl v Malackách oznamujú, že zápis na plnenie…

Zobraziť celý článok