15. 4. 2019
Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska pomáha aj v Malackách
Občianske združenie Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) poskytuje bezplatné služby ľuďom so zrakovým postihnutím. Svoju činnosť vykonáva aj v rámci poradenského miesta v Malackách.

Poradenské miesto v Malackách spadá pod Krajské stredisko ÚNSS v Bratislave. Cieľom týchto pracovísk je pomáhať zrakovo postihnutým klientom. Pokiaľ máte člena rodiny, ktorý má vážny problém so zrakom, alebo je nevidiaci, môžete sa s prosbou o pomoc obrátiť na ich pracovníkov. „Klientom pomáhame v rôznych oblastiach. Pomáhame im vyrovnať sa s náročnou životnou situáciou, akou strata zraku určite je. Radíme s výberom vhodných optických a kompenzačných pomôcok. Niekedy totiž stačí výber správnej lupy a váš príbuzný dokáže opäť s radosťou čítať. Ani práca s počítačom či dotykovým mobilným telefónom nie je problém. To všetko sa spoločne dokážeme naučiť,“ hovorí Tomáš Bako, sociálny terapeut.

S návratom do života pomáhajú v ÚNSS slabozrakým i nevidiacim klientom. Učia ich, ako sa opätovne zaradiť do života, ako si poradiť s domácimi prácami, priestorovou orientáciou či nácvikom Braillovho písma. „Pracujeme s klientmi nielen u nás, ale aj v ich domácom prostredí. Ide nám o to, aby sa naučili so svojím postihnutím žiť spokojný a plnohodnotný život. Vieme ich naučiť zvládnuť cestu do práce či do obchodu. Ani žehlenie alebo varenie nie je žiadny problém. Len treba vedieť ako na to, a preto sme tu my,“ radí  T. Bako.

Poradenské centrum ÚNSS pre Malacky sa nachádza v budove Inkubátora na Bernolákovej ulici č. 5188/1A, 2. poschodie, miestnosť č. 225. Pre verejnosť je otvorené každý tretí pondelok v mesiaci od 8.00 do 12.00 h. Potrebná je však telefonická objednávka na čísle 0911 809 528, 0905 477 973, 0903 489 139. 

Text: N. Bednáriková, foto: ÚNSS

Ďalšie
Spoločnosť
Podujatia
Oznamy
19. 4. 2024
Bezplatné právne poradenstvo pre všetkých

Slovenská advokátska komora pri príležitosti Dňa advokácie pripravuje bezplatné právne poradenstvo…

Zobraziť celý článok
Šport
19. 4. 2024
Malí futbalisti na medzinárodnom turnaji

V nedeľu 14. apríla sa malí futbalisti zprípravky Žolíka Malacky zúčastnili na medzinárodnom…

Zobraziť celý článok