20. 1. 2014
Umývanie rúk – s mydlom či bez?
Deťom v materskej škole na Bernolákovej ulici v Malackách vraj pani učiteľky zakazujú po použití WC umyť si ruky mydlom, lebo šetria. Môže to byť pravda? Môžu rodičia interpretácii svojich detí stopercentne dôverovať? Vybrali sme sa situáciu overiť bez toho, aby sme personál vopred upozornili na tému, ktorou sa chceme zaoberať. „Touto informáciou ste ma šokovali,“ povedala zástupkyňa riaditeľky Jana Kmeťová po našom príchode.

„Hygiena je pre deti dôležitá a nešetríme na nej. Dôkazom je skutočnosť, že z rozpočtu školy vždy zabezpečujeme dostatok toaletného papiera a na umývadlách je vždy položené tekuté mydlo, ku ktorému majú najmä staršie deti voľný prístup aj bez dozoru učiteľky. Mladšie deti od prvej triedy učíme, aby si ruky umývali mydlom vždy pred každým jedlom a po použití WC,“ vysvetlila nám.

Na vlastné oči sme sa pred obedom presvedčili, že je to tak, pričom deti ani pani učiteľky nepoznali dôvod našej návštevy. Môže sa však stať, že deti si vzhľadom na svoj vek niektoré slová nevysvetlia tak, ako sú myslené. „Samozrejme, že najmenších musíme zo začiatku usmerniť a vysvetliť im, že na umytie rúk stačí jedno stlačenie dávkovača – pretože vytláčanie mydla sa im veľmi páči… Vedieme ich k samostatnosti, zodpovednosti aj hospodárnosti,“ dodáva zástupkyňa riaditeľky.

Škôlkari majú v každej triede pripravené z rozpočtu MŠ papierové vreckovky, vedia, kde sú uložené a každý, kto potrebuje, môže si sám zobrať a použiť. V každom prípade Jana Kmeťová radí rodičom pri každej pochybnosti sa radšej otvorene spýtať, pretože na hygiene materská škola určite nešetrí a zákaz umývania rúk mydlom je tu nemysliteľný.     

Text, foto: Tatiana Búbelová
Ďalšie
Šport
23. 5. 2024
Boxer Niko Sivák má republikový bronz

Komárno, 204 boxerov z 51 oddielov zcelého Slovenska – to boli majstrovstvá Slovenska vboxe žiakov…

Zobraziť celý článok
Práca
Oznamy
23. 5. 2024
Okresný súd Malacky vyhlasuje výberové konanie na pozíciu vyšší súdny úradník

Okresný súd Malacky informuje o voľnom štátnozamestnaneckom mieste v dočasnej štátnej službe vo…

Zobraziť celý článok