16. 3. 2021
Ulice mesta – II. časť
Pokračujeme v predstavovaní malackých ulíc. Tentoraz sa dozviete niečo viac o Božene Němcovej, zistíte, kto bol Dominik Skutecký či Fridrich Borecký a prinesieme vám aj informácie o roľníckych družstvách v Malackách.

Boreckého 
Fridrich Borecký bol slovenský učiteľ a jeden z predstaviteľov slovenského boja za národnú svojbytnosť. Narodil sa v roku 1846 v Nitre, učiteľský ústav vyštudoval v roku 1864 v Trnave. Takmer celý profesijný život pôsobil v Malackách na rímskokatolíckej škole. V čase tvrdej maďarizácie sa nebál vyučovať po slovensky, hoci to bolo v tých časoch zakázané a nebezpečné. Aj vďaka jeho odvahe sa deti v Malackách učili po slovensky až do rozpadu monarchie a vzniku 1. Československej republiky. 
Žiaľ, fotografia tohto významného učiteľa sa nezachovala, a nie je dokonca ani isté, kedy presne zomrel. Je známe iba to, že sa dožil vysokého veku a zomrel v období Československa. Na Slovensku nájdete Boreckého ulicu iba v Malackách. 

Boženy Nemcovej 
Božena Němcová bola česká spisovateľka a spoluzakladateľka modernej českej prózy. Rodáčka z Viedne sa preslávila prózou Babička, ktorá sa dočkala aj známeho filmového spracovania a stala sa najčítanejšou českou knihou. Má tristo vydaní a preložili ju do viac ako 20 jazykov. Väčšina jej diel opisuje vidiecke prostredie. Němcová bola na liečebných pobytoch v Sliači, čo bolo inšpiráciou pre jej knihu rozprávok Slovenské pohádky a pověsti, v ktorej nájdeme známe príbehy ako Valibuk, O dvanástich mesiačikoch či Pamodaj šťastia, lavička. Jej ďalšia próza, Chyža pod horami, opisuje tatranské prostredie. 
S manželom, českým vlastencom Josefom Němcom, mala aj napriek nezhodám vo vzťahu štyri deti, z nich najstarší Hynek zomrel ako 15-ročný na tuberkulózu. Pre svoju výbušnú povahu mal Němec často problémy s nadriadenými, v dôsledku čoho ho prekladali doslova z miesta na miesto. Rodina preto žila vo veľmi skromných až chudobných pomeroch. Spisovateľka zomrela 21. januára 1862 ako 41-ročná v úplnej chudobe, pravdepodobne na rakovinu. 
Božena Němcová je jednou z najvýraznejších postáv českého národného obrodenia a považujú ju za najlepšiu českú spisovateľku vôbec. Zatiaľ čo jej pôvodné priezvisko v češtine je Němcová, v Malackách bolo schválené pomenovanie vo verzii Nemcová. Ulica Boženy Nemcovej je zároveň jedinou ulicou v našom meste, ktorá je pomenovaná po žene. 

D. Skuteckého 
Dominik Skutecký (pôvodne David) bol slovenský maliar židovského pôvodu, narodený 14. februára 1849 v Gajaroch ako siedme dieťa svojich rodičov. Po smrti otca žil od svojich desiatich rokov vo Viedni so staršími sestrami. Na Záhorí, konkrétne v Zohore, zostala žiť iba jeho najstaršia sestra. 
V Rakúsku nadobudol základné výtvarné vzdelanie. V 70. rokoch 19. storočia sa vo Viedni živil portrétovaním, neskôr odišiel túto prácu vykonávať do Benátok. Na Slovensku sa usadil koncom 80. rokov 19. storočia, spolu s manželkou Cecíliou Lövyovou žil v Banskej Bystrici. Jeho luxusná vila doteraz stojí v tomto meste na Hornej ulici, spravuje ju Stredoslovenská galéria a je možné ísť na jej prehliadku. Takisto v Gajaroch môžete doteraz nájsť jeho rodný dom. 
Skutecký sa stal sa významnou osobnosťou Banskej Bystrice. Počas svojho pôsobenia v tomto meste organizoval výstavy a zaslúžil sa o rozvoj kultúry. Jeho diela sú majetkom Stredoslovenskej galérie, Slovenskej národnej galérie i zahraničných galérií a súkromných zbierok. Zomrel 13. marca 1921 v Banskej Bystrici ako 72-ročný. 
Tri z jeho štyroch detí sa taktiež venovali umeniu. Syn Alexander bol architektom, dcéra Karola maliarkou a dcéra Zerlina opernou speváčkou, zatiaľ čo syn Ferdinand bol právnikom. Osudy členov rodiny Skuteckých sú mimoriadne tragické a súvisia s ich židovským pôvodom. Zerlinu zabili fašisti v Litve, kam prišla ako súčasť transportu z Viedne. Karola našla smrť vo vápenke v Nemeckej a Alexandra zastrelili Nemci po potlačení Povstania. Vojnu prežila iba Skuteckého manželka Cecília, syn Ferdinand a vnuk Peter Karvaš (syn Karoly), neskorší známy slovenský dramatik a prozaik. Je smutnou iróniou, že v Skuteckého vile v Banskej Bystrici sídlil počas II. svetovej vojny veliteľ špeciálnych jednotiek nemeckej armády Kurt Deffner.
Skuteckého ulicu nájdete okrem Malaciek aj v Gajaroch, v Banskej Bystrici a v Bratislave. 

Družstevná 
Táto ulica sa v 18. storočí volala Vŕbová, neskôr Kiripolská a v 20. storočí ju premenovali na Svätoplukovu. Jej terajší názov odkazuje na roľnícke družstvá, ktoré boli súčasťou života na dedinách a v menších mestách za čias komunizmu. Najväčšie jednotné roľnícke družstvo vzniklo v Malackách z menšinového družstva v roku 1952. Sídlilo v starej škole pri farskom kostole, na rohu dnešnej Záhoráckej ulice a Cesty mládeže. Nachádzalo sa neďaleko dnešnej Družstevnej ulice, a pravdepodobne preto dostala takéto pomenovanie. Malacké družstvo prešlo v 60. rokoch minulého storočia pod podnik Štátnych majetkov. Družstevná ulica je jedno z najobľúbenejších pomenovaní ulíc na Slovensku, nájdete ju v 233 mestách a obciach. 

M. Binčík 
Ďalšie
Spoločnosť
21. 3. 2023
Farebný deň

21. marec je Svetovým dňom Downovho syndrómu. Ľudia si vtento deň obliekajú ponožky rôznych…

Zobraziť celý článok
Spoločnosť
Školstvo
21. 3. 2023
Zápis do 1. ročníka základných škôl

Mesto Malacky a riaditeľstvá základných škôl v Malackách oznamujú, že zápis na plnenie…

Zobraziť celý článok