21. 10. 2020
Ulica Jozefa Kubinu sa už rekonštruuje
Rozbitá cesta Jozefa Kubinu bude mať už o pár týždňov novú vozovku. Dlhoočakávaná rekonštrukcia sa začína práve v týchto dňoch. Obnova vozovky prichádza po tom, čo pod cestou pribudla vodovodná sieť a kanalizácia – to bol aj spoločný sľub obyvateľom lokality od primátora Juraja Říhu a poslancov za piaty obvod Kataríny Trenčanskej, Adama Janíka a Pavla Tedlu.  

Nová vozovka bude na úseku od Kukučínovej po mostík do záhradkárskej osady. Stavebné práce budú trvať približne dva mesiace, takže ak pôjde všetko podľa plánu, vozovka bude hotová ešte do konca tohto roka. Prosíme obyvateľov lokality o trpezlivosť, pretože opravu budú sprevádzať dopravné obmedzenia. 

Zatiaľ bez chodníka
Zrekonštruovaná cesta zatiaľ nebude mať chodník. Viacero obyvateľov to vníma negatívne a chodníka sa dožadujú. Žiaľ, v tejto chvíli nie je možná jeho dostavba, pretože dodávateľ je vysúťažený a zazmluvnený. Cena rekonštrukcie je 292 449 €, financie pochádzajú z mestského rozpočtu. Verejným obstarávaním sa podarilo znížiť predpokladanú sumu o 100 000 €. Zhotoviteľom je spoločnosť Swietelsky – Slovakia.

Nevysporiadané pozemky pozdĺž cesty
Pravdou je, že mesto nie je vlastníkom priľahlých pozemkov, na ktorých by prípadne mohol vzniknúť chodník. Na to, aby sa vybudoval, je potrebný pás široký 1,5 metra v celej dĺžke cesty. Niektorí z obyvateľov lokality majú pred domami vybudované vjazdy a v takýchto prípadoch je zrejme nereálne očakávať od každého z nich, aby sa tohto priestoru vzdali v prospech chodníka.
Časť pozemkov pozdĺž cesty je dokonca neprededených s neznámymi vlastníkmi. Ak by teda mesto riešilo zároveň s opravou cesty aj ich vysporiadanie, celý proces by sa neúmerne natiahol a nová vozovka by bola v nedohľadne. Mesto do budúcnosti nevylučuje výstavbu chodníka, avšak bude potrebná komunikácia s vlastníkmi a ich veľká ústretovosť. 
Je dôležité vnímať, že po dlhých rokoch sa podarilo vyčleniť financie na Jozefa Kubinu. Na rekonštrukciu čakajú aj ďalšie cesty a ulice, niektoré dokonca v centre. 

Pokračovanie kanalizácie
Ako sme už niekoľkokrát informovali, s obnovou vozovky na Jozefa Kubinu sa čakalo po vybudovaní vodovodu a kanalizácie. Primátor informoval, že mesto bude v budovaní kanalizácie pokračovať.  Momentálne má právoplatné stavebné povolenie kanalizácia v lokalite Záhradnej ulice za letným kúpaliskom a mesto sa bude uchádzať o externé zdroje na jej výstavbu.

Text: Ľ. Pilzová, foto:  S. Osuský

Ďalšie
Práca
Oznamy
9. 7. 2024
Centrum voľného času hľadá vychovávateľa

Centrum voľného času v Malackách hľadá kreatívneho, všestranného, flexibilného, zodpovedného,…

Zobraziť celý článok
Šport
Voľný čas
8. 7. 2024
Vojtech Planka vystúpil na Gerlach

Rekreačný bežec a zanietený turista Vojtech Planka zdolal pred pár dňami Gerlachovský štít. Vôbec…

Zobraziť celý článok