12. 6. 2014
Úhyn rýb v Maline. Môže za to teplo?

V kanáli Malina, ktorý preteká Malackami, bol v ostatných dňoch zaznamenaný zvýšený počet uhynutých rýb. Presná príčina zatiaľ nie je známa, no za úhynom môžu stáť aj neznesiteľné horúčavy.

Hospodár mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu Záhorie Ján Mifkovič nás informoval, že úhyn zistili v utorok 10. 6. Vzorky vody, ktoré skúmali vďaka základnej výbave, ktorou SRZ disponuje, zistili len, že v toku sú zvýšené dusičnany.

Ďalšie vzorky odoslali do Výskumného ústavu vodného hospodárstva, ktorý by mohol výsledok rozboru oznámiť približne v piatok. Príčinou úhynu však podľa slov hospodára SRZ Záhorie určite nie je žiaden jed. Vylúčenou príčinou naopak nie sú horúčavy, ktoré sužujú Slovensko od minulého týždňa. Mohlo by ísť o klasický prípad kyslíkového deficitu spôsobeného vysokými teplotami.

Do redakcie sa nám ohlásili aj občania, ktorí si počas prechádzok všimli vysypaný hnoj na brehu rybníka vo Vojenskom obvode Záhorie (číslo 4). Ten však zrejme nebude príčinou úhynu rýb v kanáli Maline, do ktorého uvedený rybník vteká. Hospodár tejto oblasti Lukáš Šrámek nám vysvetlil, že hnoj sa bežne aplikuje do rybníkov pre úpravu PH a zvýšenie tvorby planktónu. „Osobne som v stredu kontroloval rybník a žiaden úhyn u nás nebol zaznamenaný,“ povedal L. Šrámek.

Text: N. Slobodová, foto: M. Kubeňák

Ďalšie
Šport
19. 6. 2024
Zo stolnotenisového Pezinka prišla dobrá správa

Naši mladší žiaci Martin Sloboda a Róbert Žáček vybojovali na majstrovstvách kraja v družstvách 2.…

Zobraziť celý článok
Šport
19. 6. 2024
Fantastický úspech ZŠ Štúrova

Na školských športových majstrovstvách Slovenska v Šamoríne vystúpili dievčatá vo vybíjanej aj…

Zobraziť celý článok