12. 6. 2014
Úhyn rýb v Maline. Môže za to teplo?

V kanáli Malina, ktorý preteká Malackami, bol v ostatných dňoch zaznamenaný zvýšený počet uhynutých rýb. Presná príčina zatiaľ nie je známa, no za úhynom môžu stáť aj neznesiteľné horúčavy.

Hospodár mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu Záhorie Ján Mifkovič nás informoval, že úhyn zistili v utorok 10. 6. Vzorky vody, ktoré skúmali vďaka základnej výbave, ktorou SRZ disponuje, zistili len, že v toku sú zvýšené dusičnany.

Ďalšie vzorky odoslali do Výskumného ústavu vodného hospodárstva, ktorý by mohol výsledok rozboru oznámiť približne v piatok. Príčinou úhynu však podľa slov hospodára SRZ Záhorie určite nie je žiaden jed. Vylúčenou príčinou naopak nie sú horúčavy, ktoré sužujú Slovensko od minulého týždňa. Mohlo by ísť o klasický prípad kyslíkového deficitu spôsobeného vysokými teplotami.

Do redakcie sa nám ohlásili aj občania, ktorí si počas prechádzok všimli vysypaný hnoj na brehu rybníka vo Vojenskom obvode Záhorie (číslo 4). Ten však zrejme nebude príčinou úhynu rýb v kanáli Maline, do ktorého uvedený rybník vteká. Hospodár tejto oblasti Lukáš Šrámek nám vysvetlil, že hnoj sa bežne aplikuje do rybníkov pre úpravu PH a zvýšenie tvorby planktónu. „Osobne som v stredu kontroloval rybník a žiaden úhyn u nás nebol zaznamenaný,“ povedal L. Šrámek.

Text: N. Slobodová, foto: M. Kubeňák

Ďalšie
Voľný čas
Spoločnosť
Celomestské podujatia
Kultúra
6. 12. 2023
Horí prvá sviečka na adventnom venci

Kostolom Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Malackách sa vnedeľu 3. decembra niesli tóny…

Zobraziť celý článok
Bezpečnosť
Oznamy
4. 12. 2023
Plán činnosti vo vojenskom obvode na mesiac december 2023

ilustr. foto: www.mod.gov.sk Kompletné info na www.mosr.sk

Zobraziť celý článok