4. 3. 2013
Týždeň mozgu v stupavskom kaštieli
„Sme tým, čo si pamätáme. Bez pamäti sa strácame, prestávame existovať, naša minulosť je vymazaná. A predsa venujeme pamäti len málo pozornosti, okrem prípadov, keď nás opustí.“ (Mark Twain)

Týždeň mozgu si svet pripomína už od roku 1996. Od 11. do 17. marca sa konajú podujatia, ktoré majú našu pozornosť upriamiť na fungovanie ľudského mozgu. Na tento svoj orgán zväčša zabúdame, lebo nás nebolí, ani s ním nemusíme chodievať na pravidelné kontroly. Predsa len nás však s pribúdajúcimi rokmi môže prestať poslúchať. Tragédiou je, keď si to začnú všímať až ľudia okolo nás, preto je dôležité nepodceniť prevenciu. 

Tento rok sa k Týždňu mozgu po prvý raz pripája Domov sociálnych služieb a Zariadenie pre seniorov Kaštieľ v Stupave. Zariadenie dosahuje pokroky v poskytovaní sociálnych služieb klientom s rôznymi typmi demencie.  Špecializovaný úsek pre 39 klientov s poruchami fungovania mozgu sa uskutočňuje od jesene minulého roka. Zamestnanci absolvovali vzdelávanie Centra Memory – ktoré sa špecializuje na problémy súvisiace s Alzheimerovou  chorobou. „Počas Týždňa mozgu pozývame verejnosť na návštevu nášho zariadenia,“ oslovuje nás pracovníčka DSS v Stupave Renáta Biksadská.

V stredu 13. 3. od 14.00 do 16.00 h počas diskusného popoludnia v spoločenskej miestnosti odborníci záujemcom poradia konkrétne techniky, ako si trénovať svoju pamäť, úsudok a pozornosť. Hostia si môžu pod odborným vedením vyplniť inšpiratívne pracovné listy, alebo si ich vziať domov, kde budú mať na ne viac času.

Vo štvrtok 14. 3. od 10.00 do 12.00 h sa hostia oboznámia s každodenným režimom klientov, s cvičeniami pamäti i pohyblivosti a výsledkami tvorivých činností. Odborný personál odpovie na otázky o význame aktivizácie pre prevenciu porúch pamäti a špecifikách komunikácie s osobami, u ktorých bola už diagnostikovaná Alzheimerova choroba alebo iné typy demencie.

Súčasťou podujatia je prehliadka výtvarných prác klientov nielen s tematikou mozgu, ale aj literárnych prác z Centra Memory. Ak sa vám zdá, že sami potrebujete pomoc odborníkov pre seba či niekoho blízkeho, neváhajte osloviť personál a určite odídete bohatší o cenné rady.

-ren-/-tabu-
Ďalšie
Šport
15. 4. 2024
Úspešná súťaž karate v Malackách

Karate klub TJ Strojár Malacky aj tento rok organizoval regionálnu súťaž spodporou Asociácie…

Zobraziť celý článok
Samospráva
Oznamy
15. 4. 2024
Stavebný úrad je oddnes do stredy zatvorený

Oznamujeme verejnosti, že z dôvodu školenia je od pondelka 15. apríla do stredy 17. apríla…

Zobraziť celý článok