11. 7. 2019
Tréner Štefan Horný: Malacky patria do tretej ligy, možno aj vyššie
Futbalisti FC Malacky skončili v uplynulej nováčikovskej sezóne III. ligy Bratislavského futbalového zväzu na 10. mieste, čiže uhájili treťoligovú príslušnosť aj pre nasledujúci ročník. Nemalú zásluhu na tom má aj skúsený tréner a bývalý reprezentant Štefan Horný, ktorý v rozhovore pre mestské médiá zhodnotil sezónu, výkony mužstva i prezradil svoje ciele v malackom tíme. 

Ako hodnotíte sezónu FC Malacky v tretej lige z hľadiska výsledkov a predvedenej hry? 
Š.H.: Výsledky mohli byť aj lepšie, v rozmedzí štvrtého až desiateho kola sme trpeli na brankároch. Dostávali sme zbytočné a lacné góly, ktoré nezavinili hráči, ale individuálne chyby brankárov. Na úrovni tretej ligy by sa takéto góly zo 40, možno 45 metrov, naozaj nemali dostávať. Pred sezónou som očakával, že získame viac bodov. Myslím že z tých piatich zápasov tri mohli byť víťazné. Mali sme výborne rozbehnutý zápas v Moste, viedli sme 1:0, potom prišlo vylúčenie brankára a následne gól – opäť brankárova chyba. To isté bolo v zápase s Račou, ktorá bola favoritom, keďže bola na druhom mieste. Dlho bolo 0:0, opäť prišiel lacný gól. Samozrejme, že s mužstvom takéto veci zamávajú. Záver sezóny sme však zvládli bravúrne, z piatich zápasov máme zisk trinástich bodov, čiže s tým som spokojný. Ak by sa nestali spomínané chyby brankárov, nestratili by sme toľko bodov a možno by sme boli vyššie než na 10. mieste tabuľky. Čakal som určite o 8  až 12 bodov viac. Žiaľ, v mnohých stretnutiach nám chýbali kľúčoví hráči ako Mifkovič či Miklušičák. Hrali sme síce vyrovnané zápasy, ale chýbali nám práve ich góly.
 
Aký je rozdiel trénovať mužstvo hrajúce najvyššiu súťaž a treťoligový tím? Je potrebný iný prístup k týmto hráčom, než k profesionálnym futbalistom? 
Š.H.: Pred mojím príchodom do Malaciek hrali chlapci iný futbal, skôr defenzívny, bránili vo veľkom počte, teraz sa ich snažím naučiť hrať viac s loptou rýchlejšie dopredu, aby naša hra bola zaujímavá aj pre divákov. Tréner potrebuje na svoju robotu čas, ale sú tu aj veci, ktoré v tréningovom procese nemôžem ovplyvniť, pretože na to potrebujem celé mužstvo. Stávalo sa napríklad, že hráči neprišli na tréning. Keď som trénoval v Skalici a povedalo sa, že o štvrtej je zraz, tak tam boli. O štvrť na päť som prišiel do kabíny, ukázal veci a vysvetlil, a  o pol piatej sa už trénovalo na ihrisku. Tu to celkom neplatí, hráči majú banálne výhovorky, prečo neprídu na tréning. Disciplína celkom pokrivkáva, a to mi prekáža. Nemalo by sa to stať ani v tretej lige. Keď máte profesionálov, tí musia prísť na tréning, lebo je to ich práca. V prvoligovom mužstve môžete siahnuť do dorastu, tu to možné nie je. Tu sa môže stať, že hráč zo  dňa na deň skončí, ako sa to stalo aj pri niektorých futbalistoch v Malackách. Vo veľkom futbale sa to stať nemôže, pretože hráči sú pod zmluvou. Prvoligový káder je veľmi široký, je tam rezerva a dorastenci, tu to funguje úplne inak. Keď mi v prvej lige hráč zahral niekoľko kôl zle, posadil som ho na lavičku a mal som zaňho náhradu. Tu keď hrá zle, nemôžem ho posadiť, pretože adekvátnu náhradu zaňho nemám. 

Aké máte s mužstvom ambície v budúcej sezóne tretej ligy a pohára? 
Š.H.: Do Malaciek som určite neprišiel hrať o desiate miesto, chcem tento tím posunúť ďalej. Malacky patria do tretej ligy, možno aj do druhej. Je tu dosť sponzorov, podnikateľov a firiem, ktoré by mohli futbal trochu viac podporovať aj finančne, lebo bez peňazí sa to robiť nedá. Uvidíme, čo bude. Nároky na mňa sú a určite aj budú vysoké, snažím sa hráčom vštepiť to, čo od nich chcem – aby sa posúvali. Kto na to bude mať a pochopí to, bude fajn. Kto nie, podáme si ruku a pôjde inde. Veľa napovie už letná príprava. Niektorí hráči poodchádzali na dovolenky, kde stratia kondíciu a budú sa dlho vracať do hry. Hlavnou ambíciou do ďalšej sezóny je, aby sa futbal v tíme bral viac profesionálne. Nie som ten typ trénera, ktorý je spokojný s desiatym miestom a faktom, že sme z ligy nevypadli. Chcem byť vyššie. V pohári to všetko závisí od vyžrebovania súperov. 

V tíme máte aj zahraničných legionárov, ako sa zapracovali do mužstva? 
Š.H.: Prišli dvaja Čiernohorci. Andrija Bakrač bol po zranení bez kondície, potom sa ale dal do poriadku a odohral dobré zápasy. Jeho prednosti sú určite v osobných súbojoch a v myslení. Druhý, Mladen Vučić, je čisto defenzívny hráč, čo mu ide veľmi dobre, ale čo sa týka útočnej fázy, nepredviedol nič okrem zopár striel. Nerozdeľujem hráčov na defenzívnych a ofenzívnych. Po strate lopty musia všetci brániť, po jej získaní každý útočí. On sa do zopár príležitostí dostal, lenže gól nedal a keď som si pozrel jeho predchádzajúce pôsobenie, tak za asi 70 zápasov strelil jeden gól, čiže dopredu mu to naozaj nejde. Zahraničný legionár v tretej lige musí byť rozdielovým hráčom. 

Ako bude vyzerať príprava pred štartom novej sezóny? 
Š.H.: Pred začiatkom jesennej časti nie je problém zohnať hoci aj prvoligového súpera na priateľský zápas, problémom ale je, že počas leta nebude mať za Malacky kto nastúpiť. Ako som už povedal, hráči sú na dovolenkách, a preto by sme takéto zápasy museli odkladať. V Skalici som takéto problémy nemal, hráči chodili na dovolenky v čase, ktorý bol na to vyhradený. Skalica hrávala prípravné stretnutia väčšinou s lokálnymi súpermi z nižších líg a po mojom príchode sa dokázali dohodnúť na zápasoch s Olomoucom, Opavou či Slovanom. Zápasy s kvalitnejšími súpermi tím naozaj nabudia a dokážu ho posunúť. V rámci našej prípravy sa FC Malacky stretne s tímom staršieho dorastu Petržalky, potom budeme hrať v Gbeloch, priateľský zápas máme naplánovaný aj s Jakubovom, potom nás čaká ťažší zápas s béčkom Spartaka Trnava a prípravu zakončíme proti MŠK Senec. 

Za rozhovor ďakuje M. Binčík.
Ďalšie
Šport
23. 4. 2024
Záhoráci vstúpili do bojov o 5. miesto prehrou

Hádzanári Stupavy a Malaciek Záhoráci sa po vypadnutí vo štvrťfinále play off predstavia v skupine…

Zobraziť celý článok
Šport
22. 4. 2024
V Šali to nevyšlo, Malačania zlomení v druhom polčase

V Šali to nevyšlo, Malačania zlomení v druhom polčase Futbalisti FC Žolík Malacky prehrali v 23…

Zobraziť celý článok