27. 4. 2013
Takmer detská brigáda s veľkým efektom
V piatok 26. 4. redakcia mestských médií dostala elektronickou poštou informáciu o sobotňajšej brigáde (27. 4.) , ktorú v okolí Poľnej ulice zorganizovala pani Andrea Juhászová (40). Býva neďaleko, chodieva behať smerom k bývalému Štátnemu majetku a je rozčarovaná z toho, ako tu ľudia znečistili okolie cesty. Nesmelo požiadala mesto, či by nemohlo pomôcť s odvozom nazbieraného odpadu. Prišlo k dohode a my sme prišli s fotoaparátom skontrolovať, ako im čistenie pôjde.

Prekvapivo ráno o 10.00 h nastúpila na dobrovoľné rajóny pracovná čata, v ktorej boli len dve dospelé osoby – okrem pani Juhászovej ešte jedna mamička – jej kamarátka Jana Sojková (36). Ostatok boli deti od sedem do štrnásť rokov. Výkon, ktorý sme mohli zhodnotiť až na záver – pred obedom, sa naozaj nedal očakávať. Poľná ulica bola celá olemovaná modrými plastovými vrecami doplna naplnenými všemožnými druhmi odpadu.

„Nápad bol spontánny a pri pohľade na naše okolie prirodzený. Tieto deti sú moji kamaráti, s ktorými sa náhodne stretávam, niektorí so mnou behávajú a tuto Anička popri mne vždy ide na bicykli, je to moja trénerka,“ hovorí s úsmevom trpezlivá a priateľská pani Andrea. Všetci prišli dobrovoľne a priviedli aj posily – súrodencov a kamarátov. Popri brigádnikoch sa v oboch smeroch preháňali autá, niektorí šoféri sa aj zastavili a pýtali sa, čo sa tu robí.

„Povedzte, kto je za tým, že sa to tu konečne začalo upratovať?“ spýtal sa starší pán šofér. Všetci sme ukázali na Andreu Juhászovú. „Ľudia sú hrozní,“ poznamenala pri robote šiestačka Gitka. „Aha, sú tu ešte plné fľaše malinovky, ale aj kachličky – aj na kúpeľňu by bolo dosť!“ Najstarší Dominik sa predieral pomedzi pohádzané konáre, ktoré po orezávke neznámym aktérom ležali v jarkoch pozdĺž celej cesty, a z jarku vyberal staré pneumatiky, ale aj plné vrecia náročky vyhodeného priemyselného odpadu. Našli aj autobatériu, ktorá je nebezpečným odpadom škodlivým pre prírodu.

Tretiak René musel prerušiť prácu, lebo ho na ucho uštipol červený mravec, no o chvíľu sa z domu vrátil a ďalej ochotne vyťahoval plastové fľaše a plechovice spod konárov a z iných nedostupných miest. Deti prišli vyzbrojené rukavicami a dve „maminy“ aspoň pre niektoré pripravili reflexné vesty a za vlastné nakúpili plastové vrecia. „Nevedeli sme, že prídete,“ hovorili na záver. Nešlo nám o publicitu. „Chceli sme si len skrášliť svoje okolie.“

Výsledok práce celej partie pozitívne ocenil i poslanec mestského zastupiteľstva V. Moravčík, ktorý náhodne išiel okolo na bicykli. „Až sa hanbím, že toľkoto práce urobili také malé deti!“ povedal. Brigádnici nechali vrecia popri ceste. Dostali od mesta prísľub, že začiatkom týždňa budú odvezené. „Trápia nás ešte tie kopy spílených konárov po oboch stranách cesty. Ležia tu už dlho a akoby nikomu nepatrili. Odprace ich niekto? Toto by sme už svojpomocne nezvládli,“ hovorí A. Juhászová a dúfa, že pomôže mesto.

Účastníci brigády na Poľnej ulici 27. 4. 2013 si zaslúžia uznanie a veľkú pochvalu za to, že vykonali obrovský kus práce takmer nepozorovane. Keby sa nesmelo neprihlásili o odvoz vriec, o ich čine by sa nikto nedozvedel. Sú to:

Andrea Juhászová (40)
Jana Sajková (36)

Deti – okrem dvoch všetko žiaci ZŠ Záhorácka
Margita Koričárová, 6. A
Anička Koričárová, 3. B
René Ďuriš, 3. B
Simona Štorová, 3. C
Dominik Ďuriš, 8. A
Adam Sajko, 3. C
Filip Sajko, 1. B
David Sajko, 1. B
Pavlínka Juhászová, 3. C
Marko Zpevák, 7. C, športová škola Bratislava
Richard Zpevák, 2. A, športová škola Bratislava

Text, foto: T. Búbelová
     
Fotogaléria na Facebooku  
Ďalšie
Spoločnosť
Podujatia
Oznamy
19. 4. 2024
Bezplatné právne poradenstvo pre všetkých

Slovenská advokátska komora pri príležitosti Dňa advokácie pripravuje bezplatné právne poradenstvo…

Zobraziť celý článok
Šport
19. 4. 2024
Malí futbalisti na medzinárodnom turnaji

V nedeľu 14. apríla sa malí futbalisti zprípravky Žolíka Malacky zúčastnili na medzinárodnom…

Zobraziť celý článok