17. 1. 2020
...tak poď a tancuj, život ochutnaj, alebo Decká zo Záhoráckej sa učia tancom (pohľad učiteľky)

Ak sa stane vzdelávanie umením, výsledky sa vždy dostavia. Každá trieda je jedinečná. Je to mix detí rôznych pováh, schopností, zručností, intelektu a charakterov. Ak je učiteľ umelcom, čoskoro zistí, aké dielo by sa z nich dalo vytvoriť. Dôležité je mať cieľ. Je dôležité, aby ho mal učiteľ aj žiaci. Potom prichádza staré, ale dobré a rokmi overené Bez práce nie sú koláče.

Učiteľ môže hovoriť o efektívnosti svojich metód až vtedy, keď je výsledok viditeľný. Ak sa mu podarilo vzbudiť u  žiakov záujem o vzdelávanie a zároveň z nich vychoval slušných ľudí, jeho metódy sú efektívne. V mojej triede sa riadime heslom Dokážeme, čo len chceme, ale zadarmo to nebude. Len človek, ktorý je ochotný na sebe tvrdo pracovať, si dokáže plniť sny.

Som veľmi rada, že môžem svojim žiakom dokazovať, že to nie sú len frázy. Sú to decká, ktoré nedisponujú pohybovým nadaním ani pohybovými zručnosťami, no uverili tomu, že z nich môžu byť tanečníci. Zistila som, že radi tancujú a vystupujú. Presne tento ich potenciál som využila. Stanovili sme si cieľ – vystupovať pre rodičov v škole a predstaviť sa na galaprograme tanečnej školy LatinoScool v malackom kine. Sami prišli na to, že musia poriadne makať, aby boli výborní. Boli ochotní každý deň dve hodiny po škole tvrdo drieť. Bola to drina, často krik, pot aj plač. No nevzdali sa.

A ako to dopadlo? Vystupovali sme! Ja s nimi. Sme predsa partia a navyše som im sľúbila, že ich v tom nenechám. Zožali sme obrovský úspech. Pre mňa ako učiteľku bolo najväčším úspechom konštatovanie mojich detí po vystúpení: „Pani učiteľka, tá drina stála za to!“ Videla som na nich, ako žiaria šťastím aj napriek tomu, že museli vynaložiť obrovské úsilie, napriek môjmu kriku a perfekcionizmu na tréningoch.

Na záver by som chcela povedať, že ma moja práca baví. No nebavila by ma a zrejme by som s takou chuťou nepracovala so svojimi žiakmi každý deň po vyučovaní (na úkor voľného času a bez nároku na odmenu), keby som necítila a nevnímala podporu od školy. Ďakujem teda vedeniu ZŠ Záhorácka, vďaka ktorému chodím rada do práce.

Text: L. Slovincová, foto: ZŠ Záhorácka

Ďalšie
Práca
Oznamy
21. 6. 2024
MsCSS hľadá pomocnú silu do kuchyne

Zamestnávateľ: Mestské centrum sociálnych služieb MalackySídlo: 1. mája 9, 901 01 MalackyPracovné…

Zobraziť celý článok
Šport
19. 6. 2024
Zo stolnotenisového Pezinka prišla dobrá správa

Naši mladší žiaci Martin Sloboda a Róbert Žáček vybojovali na majstrovstvách kraja v družstvách 2.…

Zobraziť celý článok