18. 11. 2011
Spomienka na 17. november 1989

17. november 1989 je zapísaný v slovenskej histórii ako Deň boja za  slobodu a demokraciu. Včera sa písalo v kalendári už jeho 22. výročie: Tento deň bol začiatkom Nežnej revolúcie v Československu i začiatkom pádu komunistického režimu. Udalosti z tých čias sme si pripomenuli formou besedy, ktorá sa konala podvečer v Galérii MCK. Besedu uvádzal M. Macejka, pracovník múzea v Malackách.

P. Vrablec z MCK prečítal úryvok z mestskej kroniky Malaciek z tohto roku v priebehu generačného štrajku. ,,26.11.1989 bolo mesto Malacky zaplavené letákmi, ktoré vyzývali na demokratizáciu. Do rána boli všetky letáky postŕhané, ale štrajk sa aj tak konal,“ sme sa dozvedeli z mestskej kroniky. Hostia, ktorí nám prišli porozprávať o tom, ako to v tie dni vyzeralo nielen v Malackách, boli S. Bellan, V. Suchá a M. Ballay.

V. Suchá, bývala poslankyňa MsNV, spomenula aj manželov Uvačíkovcov a V. Šípa, ktorí, bohužiaľ, nesedeli medzi prítomnými, ale boli hlavnými aktérmi prvých dní revolúcie v Malackách. Hostia sa v odpovedi na otázku, čo im dala revolúcia, jednotne zhodli. Slobodu. Radi by dúfali v to, že už nebude treba robiť ďalšiu. Celý večer spríjemňoval svojimi piesňami o Malackách hudobný hosť Vlado Handl. Po besede nasledovalo premietanie filmu Papierové hlavy.

Text, foto: N. Chabadová

Ďalšie
Spoločnosť
1. 6. 2023
Verejnosť proti humanitárnemu centru

Na rokovanie mestského zastupiteľstva 30. mája prišli obyvatelia mesta vo vyššom počte než obvykle…

Zobraziť celý článok
Zdravotníctvo
31. 5. 2023
Urgentný príjem v Nemocnici Malacky pokračuje

Nemocnica Malacky predlžuje činnosť urgentného príjmu. Na spoločnom postupe sa dohodlo vedenie…

Zobraziť celý článok