18. 11. 2011
Spomienka na 17. november 1989

17. november 1989 je zapísaný v slovenskej histórii ako Deň boja za  slobodu a demokraciu. Včera sa písalo v kalendári už jeho 22. výročie: Tento deň bol začiatkom Nežnej revolúcie v Československu i začiatkom pádu komunistického režimu. Udalosti z tých čias sme si pripomenuli formou besedy, ktorá sa konala podvečer v Galérii MCK. Besedu uvádzal M. Macejka, pracovník múzea v Malackách.

P. Vrablec z MCK prečítal úryvok z mestskej kroniky Malaciek z tohto roku v priebehu generačného štrajku. ,,26.11.1989 bolo mesto Malacky zaplavené letákmi, ktoré vyzývali na demokratizáciu. Do rána boli všetky letáky postŕhané, ale štrajk sa aj tak konal,“ sme sa dozvedeli z mestskej kroniky. Hostia, ktorí nám prišli porozprávať o tom, ako to v tie dni vyzeralo nielen v Malackách, boli S. Bellan, V. Suchá a M. Ballay.

V. Suchá, bývala poslankyňa MsNV, spomenula aj manželov Uvačíkovcov a V. Šípa, ktorí, bohužiaľ, nesedeli medzi prítomnými, ale boli hlavnými aktérmi prvých dní revolúcie v Malackách. Hostia sa v odpovedi na otázku, čo im dala revolúcia, jednotne zhodli. Slobodu. Radi by dúfali v to, že už nebude treba robiť ďalšiu. Celý večer spríjemňoval svojimi piesňami o Malackách hudobný hosť Vlado Handl. Po besede nasledovalo premietanie filmu Papierové hlavy.

Text, foto: N. Chabadová

Ďalšie
Oznamy
Voľby
29. 5. 2024
Hlasovanie do prenosnej volebnej schránky -Voľby do Európskeho parlamentu 2024

Volič, ktorý sa v deň konania volieb nemôže dostaviť do volebnej miestnosti zo závažných, najmä…

Zobraziť celý článok
Šport
Spoločnosť
Školstvo
28. 5. 2024
Športové hry malackej mládeže 2024 - propozície

Vpiatok 31. mája sa vmalackých školách uskutoční tradičné podujatie Športové hry malackej mládeže.…

Zobraziť celý článok