3. 3. 2008
Šokujúce výčiny víchrice Emma

Víchrica Emma sa postupujúc zo západu cez víkend 1. – 2. 3. prehnala aj cez Malacky. Najsilnejšie sa prejavila v sobotu, keď po sebe zanechala trvalé stopy v podobe, ktorú najmä v Zámockom parku možno nazvať doslova živelnou pohromou. Priestor pýchy Malaciek – lesoparku pri kaštieli, sa teraz ponáša na rúbanisko. Podľa zatiaľ presne nepotvrdených odhadov vietor so silou víchrice skolil vyše sto stromov.

V obytných štvrtiach mesta je asi 10 stromov vyvalených aj s koreňmi. Na Záhoráckej ulici breza spadla na tri osobné vozidlá na parkovisku pred daňovým úradom. Staré statné smreky v areáli štátneho gymnázia skončia vďaka víchrici ako drevná štiepka. Našťastie nevznikli škody na majetku a budovách. „Disciplinovane“ spadla aj stará košatá lipa pred kostolom v parku na Kláštornom námestí.

V časti Riadok smrek spadol na elektrické vedenie. Prívod elektrickej energie v priľahlých častiach sa nepodarilo obnoviť ani do pondelka rána. V častiach okolo Dubovského ulice výpadky v sobotu trvali asi šesť hodín. Mnohé domácnosti zostali bez kúrenia a vody. Na niektorých miestach utrpeli najmä staršie a neopravované strechy, medzi nimi aj strecha kostola Nepoškvrneného Počatia Panny Márie. Takmer celé dva dni boli bez prúdu aj okolité obce Kostolište, Gajary a Jakubov. 

Oddelenie životného prostredia MsÚ operatívne zabezpečuje koordinovanú likvidáciu popadaných stromov a vyčísľuje škody. Spoločenská hodnota spôsobená kalamitou tohto víkendu je však určite vyššia ako priame finančné straty. Odborníci sa ju usilujú na základe zisteného stavu presnejšie vyčísliť.    


Fotogaléria – 68 fotografií

 

Ďalšie
Práca
Oznamy
9. 7. 2024
Centrum voľného času hľadá vychovávateľa

Centrum voľného času v Malackách hľadá kreatívneho, všestranného, flexibilného, zodpovedného,…

Zobraziť celý článok
Šport
Voľný čas
8. 7. 2024
Vojtech Planka vystúpil na Gerlach

Rekreačný bežec a zanietený turista Vojtech Planka zdolal pred pár dňami Gerlachovský štít. Vôbec…

Zobraziť celý článok