19. 7. 2012
Slabý záujem o jazdenie pod dohľadom
Od januára 2012 môžu vodičský preukaz získať aj osoby mladšie ako 18 rokov. Už aj 17-roční vodiči môžu jazdiť v sprievode skúsených vodičov. Je táto novinka v cestnom zákone vítaná a využívaná? Podľa informácií z Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Pezinku policajti sa na cestách takmer vôbec  nestretávajú so šoférovaním neplnoletých vodičov v sprievode inej zodpovednej osoby. Štatistika uvádza, že za 6 mesiacov roku 2012 bolo udelených 53 vodičských oprávnení  na skupinu B osobám mladším ako 18 rokov.

Aký je teda záujem zo strany mladých klientov o absolvovanie vodičských kurzov v malackých autoškolách? Všetci oslovení majitelia alebo pracovníci autoškôl v meste sa zhodli na tom, že pri prihlasovaní 17-ročných do kurzov je dôležité najmä rozhodnutie ich rodičov. Sú to totiž práve oni, ktorí musia byť ako zákonní zástupcovia pri všetkých formalitách a právnych náležitostiach, oni musia na polícii nahlásiť zoznam tých osôb, ktoré sú oprávnené s mladistvým držiteľom vodičského preukazu jazdiť. Na rodičoch je aj umožnenie jazdenia ich potomkovi po získaní vodičského oprávnenia.

Záujem využiť túto možnosť v Malackách podľa našich zistení nie je extrémny. Skôr sa prejavuje u solventnejších vrstiev obyvateľstva. „Od začiatku roka sme mali asi 20 až 25 takýchto mladých absolventov,“ povedal R. Kelemen z Autoškoly DELTA-R. „Využívajú to takí, čo majú krátko pred 18. rokom napr. teraz cez prázdniny. Ak dostanú vodičák pred dovŕšením osemnástky, aj tak musia jazdiť aspoň 3 mesiace pod dozorom,“ dodáva a výhradu má len k tomu, že mladí vodiči by podľa neho mali mať zo zákona obmedzenie pri používaní automobilov so silným výkonom.

Školiteľ z Autoškoly Hílek  Z. Vykydal potvrdil, že záujemcov z radov 17-ročných nie je veľa. „Myslím si, že problematická je najmä otázka zodpovednosti za spáchaný dopravný priestupok či nebodaj trestný čin v prípade tragickej nehody. Spolujazdec nemá možnosť zasiahnuť tak ako v cvičnom vozidle, no berie na seba všetku zodpovednosť za konanie mladistvého vodiča,“ povedal a dodal, že pred získaním prvého vodičského preukazu by navrhol aj povinné psychotesty, pretože riziká nemusia byť dané len nízkym vekom, ale ľudskou povahou a celkovou spôsobilosťou vodiča, a to nezávisle od veku.     

T. Búbelová
Ďalšie
Životné prostredie
8. 6. 2023
Ošetrovanie stromov

V predchádzajúcich dňoch sa v centre mesta uskutočnili odborné arboristické práce, zamerané na…

Zobraziť celý článok
Šport
8. 6. 2023
Akvabely priniesli do Maliny medaily

Malacký klub synchronizovaného plávania zaznamenal v posledných súťažiach veľmi pekné umiestnenia.…

Zobraziť celý článok