19. 7. 2012
Slabý záujem o jazdenie pod dohľadom
Od januára 2012 môžu vodičský preukaz získať aj osoby mladšie ako 18 rokov. Už aj 17-roční vodiči môžu jazdiť v sprievode skúsených vodičov. Je táto novinka v cestnom zákone vítaná a využívaná? Podľa informácií z Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Pezinku policajti sa na cestách takmer vôbec  nestretávajú so šoférovaním neplnoletých vodičov v sprievode inej zodpovednej osoby. Štatistika uvádza, že za 6 mesiacov roku 2012 bolo udelených 53 vodičských oprávnení  na skupinu B osobám mladším ako 18 rokov.

Aký je teda záujem zo strany mladých klientov o absolvovanie vodičských kurzov v malackých autoškolách? Všetci oslovení majitelia alebo pracovníci autoškôl v meste sa zhodli na tom, že pri prihlasovaní 17-ročných do kurzov je dôležité najmä rozhodnutie ich rodičov. Sú to totiž práve oni, ktorí musia byť ako zákonní zástupcovia pri všetkých formalitách a právnych náležitostiach, oni musia na polícii nahlásiť zoznam tých osôb, ktoré sú oprávnené s mladistvým držiteľom vodičského preukazu jazdiť. Na rodičoch je aj umožnenie jazdenia ich potomkovi po získaní vodičského oprávnenia.

Záujem využiť túto možnosť v Malackách podľa našich zistení nie je extrémny. Skôr sa prejavuje u solventnejších vrstiev obyvateľstva. „Od začiatku roka sme mali asi 20 až 25 takýchto mladých absolventov,“ povedal R. Kelemen z Autoškoly DELTA-R. „Využívajú to takí, čo majú krátko pred 18. rokom napr. teraz cez prázdniny. Ak dostanú vodičák pred dovŕšením osemnástky, aj tak musia jazdiť aspoň 3 mesiace pod dozorom,“ dodáva a výhradu má len k tomu, že mladí vodiči by podľa neho mali mať zo zákona obmedzenie pri používaní automobilov so silným výkonom.

Školiteľ z Autoškoly Hílek  Z. Vykydal potvrdil, že záujemcov z radov 17-ročných nie je veľa. „Myslím si, že problematická je najmä otázka zodpovednosti za spáchaný dopravný priestupok či nebodaj trestný čin v prípade tragickej nehody. Spolujazdec nemá možnosť zasiahnuť tak ako v cvičnom vozidle, no berie na seba všetku zodpovednosť za konanie mladistvého vodiča,“ povedal a dodal, že pred získaním prvého vodičského preukazu by navrhol aj povinné psychotesty, pretože riziká nemusia byť dané len nízkym vekom, ale ľudskou povahou a celkovou spôsobilosťou vodiča, a to nezávisle od veku.     

T. Búbelová
Ďalšie
Spoločnosť
Podujatia
Oznamy
19. 4. 2024
Bezplatné právne poradenstvo pre všetkých

Slovenská advokátska komora pri príležitosti Dňa advokácie pripravuje bezplatné právne poradenstvo…

Zobraziť celý článok
Šport
19. 4. 2024
Malí futbalisti na medzinárodnom turnaji

V nedeľu 14. apríla sa malí futbalisti zprípravky Žolíka Malacky zúčastnili na medzinárodnom…

Zobraziť celý článok