6. 2. 2020
Silný vietor očesal stromy, ľudia vyviazli bez zranení
V dňoch 4. a 5. februára platila v Malackách meteorologická výstraha 3. stupňa pred silným vetrom. Ten mal podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu v nárazoch presiahnuť rýchlosť až 100 km/hod. Ľudia boli vyzvaní k zvýšenej opatrnosti a obozretnosti, ako aj k čo najmenšiemu zdržiavaniu sa vonku. Veternej smršti padlo za obeť niekoľko stromov, našťastie nebol nikto zranený.   
 
Veď to nepadne
 
Situácia si vyžiadala okamžitú kontrolu celého mesta, pričom prioritne sa pristúpilo k zmapovaniu stavu drevín v Zámockom parku. „V tom čase prechádzalo areálom niekoľko ľudí. Keď som ich upozornila, aby sa v parku z bezpečnostných dôvodov nepohybovali, ich odpoveď bola – veď to nepadne,“ informovala Jana Bačová zo Správy zelene Mestského úradu v Malackách. Spolu s referentom pre civilné núdzové plánovanie Ladislavom Ballom a za asistencie príslušníkov mestskej polície park bezodkladne uzavreli. Tamojší statný dub sa zrútil približne o štvrtej hodine popoludní. Našťastie padol na oplotenie parku, neohrozuje bezpečnosť a v dohľadnej dobe bude odstránený.   
 
V ostatných častiach mesta spočiatku popadali len konáre, napokon takisto prišlo aj na stromy. Na chodník Veľkomoravskej ulice sa zrútila jarabina vtáčia, ktorá bola už i tak určená na výrub. Ovocný strom padol na auto vo vnútrobloku na ulici Martina Rázusa. Išlo o starnúceho jedinca, ktorého celkový vzrast nebol rizikový. Slúžil ako hmyzí hotel a preto malo v tomto prípade prichádzať k prirodzenému rozkladu dreva. Stromček nezvládol nápor vetra, ktorý sa zaprel do koruny. Kmeň stále stojí, napriek tomu bude musieť byť asanovaný. Mesto vec rieši ako poistnú udalosť.
 
Silný vietor vyvrátil aj smrek v areáli nemocnice. Na nebezpečenstvo pádu práve tohto stromu upozorňovala J. Bačová zástupcov Nemocničnej, a. s. už po tom, čo mu bol pri prácach na zvodoch vody neodborne odrezaný celý koreňový systém. 
 
Nevyhnutná odborná starostlivosť
 
Na podnet referentky zelene navštevuje Malacky arborista. Odborník, ktorý pomocou horolezeckej techniky dokáže skontrolovať a vylúčiť prípadné defekty dreviny tak, aby zdravo rástla a zároveň neohrozovala majetok, ale predovšetkým životy ľudí. „Odborné vyšetrenie v mnohých prípadoch vylúči výrub, čo je veľmi dôležité. Treba si uvedomiť, že strom rastie niekoľko generácií, preto sa investícia do odborníka nepochybne vyplatí,“ zdôraznila J. Bačová.  
 
Výzvy na okamžité ošetrenie zelene vo svojich areáloch dostala Záchranná brigáda Hasičského a záchranného zboru v Malackách – ide o stromy na Továrenskej ulici, ako aj Slovenský pozemkový fond, v prípade ktorého je nevyhnutné revitalizovať stromoradie na Ceste mládeže v časti Vinohrádok. J. Bačová verí, že oba subjekty začnú vo veci konať do 30 dní, aby sa vyhli sankciám zo strany Okresného úradu v Malackách. 
 
Text: I. Sochorová, foto: S. Osuský, MsP, Mesto Malacky
Ďalšie
Práca
Oznamy
31. 3. 2023
Mesto Malacky hľadá záujemcu na zabezpečenie chodu Karanténnej stanice

Mesto Malacky hľadá záujemcu na zabezpečenie chodu Karanténnej stanice. Dohodnutá práca:…

Zobraziť celý článok
Životné prostredie
31. 3. 2023
Čistíme naše mesto

S príjemnejšími vonkajšími teplotami a jarným slniečkom sa začali brigády zamerané na čistenie…

Zobraziť celý článok