16. 10. 2014
S novou fontánou sa rátalo od roku 2008
Nová dynamická pochôdzna fontána so svetelnými efektmi v parku na Kláštornom námestí v Malackách je hotová a už niekoľko dní spustená do prevádzky. Medzi ľuďmi však v súvislosti s ňou rezonujú otázky o dôvodoch jej budovania práve na tomto mieste, teda neďaleko jestvujúcej fontány s Tritónom, ale aj o cene, ktorá sa Malačanom vidí privysoká.

Myšlienka fontány siaha do roku 2008, keď mesto Malacky dalo vypracovať projekt rekonštrukcie Kláštorného námestia. Okrem sadovníckych úprav, výmeny osvetlenia a doplnenia mobiliáru navrhoval aj odstránenie verejných toaliet z tohto miesta, premiestnenie existujúcej fontány do inej časti mesta a vybudovanie pochôdzkonej fontány v strede parku.

„Prvú etapu úprav podľa tohto projektu sme zavŕšili už v roku 2008 z prostriedkov EÚ. Keďže všetky navrhnuté úpravy, napríklad vodné prvky, neboli uznané za tzv. oprávnené náklady podľa aktuálnej výzvy, uskutočnilo sa z projektu všetko okrem fontány a odstránenia verejných WC,“ povedal primátor mesta Jozef Ondrejka.

Keďže však po ukončení každého projektu z prostriedkov EÚ päť rokov nemožno robiť do zrealizovaného diela nijaké zásahy, až po piatich rokoch, teda v roku 2013, mesto začalo plánovať pokračovanie začatého projektu a dobudovanie naplánovanej fontány. Financie navrhnuté v rozpočte na rok 2014 na tento účel schválili poslanci mestského zastupiteľstva v decembri 2013. Dielo bolo teda postavené v súlade s projektom, s rozpočtom mesta a na základe výsledkov verejného obstarávania.

„Som presvedčený, že do parku sme umiestnili fontánu, ktorá ho spríjemní tak, že sa podobne ako Zámocký park stane obľúbeným miestom relaxu pre obyvateľov a návštevníkov nášho mesta,“ povedal primátor mesta Jozef Ondrejka, ktorý vo svojej funkcii končí a v nastávajúcich komunálnych voľbách už na post primátora Malaciek kandidovať nebude. Ďalšie pokračovanie projektu rekonštrukcie Kláštorného námestia tak už bude v rukách novej politickej garnitúry.

Text, foto: Tatiana Búbelová
Ďalšie
Služby
Oznamy
7. 2. 2023
Zberný dvor na Hlbokej bude v piatok otvorený do 14.00 h

V piatok 10. februára 2023 bude zberný dvor na Hlbokej ulici z technických príčin otvorený len do…

Zobraziť celý článok
Šport
7. 2. 2023
Záhoráci nezvládli ťažký zápas o play-off. Tréner Čirič: Hráči sú úžasní

Hádzanári Stupavy a Malaciek nezvládli jeden z kľúčových zápasov o postup do play-off, keď na…

Zobraziť celý článok